Петте основни причини, поради които спортистите фалират
В днешно време е лесно човек да се прехласне по прекалено голямото заплащане не професионалните спортисти, но за съжаление тези високи заплати са съпроводени и с изключително висок процент на фалити, пише Fool.com.
Спортисти фалират постоянно. Общо 60% от всички бивши баскетболисти от НБА фалират в рамките на пет години след края на кариерат им, според Mint.com. Процентът е дори още по-високо при американския футбол. Общо 78% от бившите състезатели по американски футбол подават заявление за фалит.
Човек лесно може да си помисли, след като най-високо платените спортисти фалират, каква надежда има за обикновените хора? Ако бъдат разгледани най-честите причини, поради които фалират спортистите, могат да се направят някои прости изводи, за да бъде избегнато повтарянето на същите грешки.
Ето няколко урока, които можем да научим от фалирали спортисти.
1. Продължавайте да работите!
Жалкото при професионалния спорт е, че кариерата на кариерата на спортистите обикновено е изключително кратка. Кариерата на баскетболиста Коби Брайънт продължава вече „цели” 17 години. В коя друга сфера 17 години се считат за дълга кариера? Всички ние само можем да си мечтаем да се пенсионираме на 35 г. Истината е, че Брайънт дори е изключение в случая. Кариерата на баскетболистите от НБА обикновено продължава средно 4.8 години. Кариера на състезателите по американски футбол от НФЛ е дори още по-късна – средно 3.2 г. Да, техните заплати може да са големи, но те не ги получават много дълго време.
Тъй като спортната им кариера им носи доходи само няколко години, за спортистите е особено важно да започнат да инвестират отрано. Техните заплати може да не са вечни, но ако действат разумно по отношение на инвестициите, доходноста им впоследствие ще се грижи за тях.
2. Не залагайте на хазарт (всичко)
Доста от фалиралите атлети имат едно общо хоби - хазарта. Звезди като Джон Дейли и Антоан Уолкър се сблъскаха със сериозни финансови проблеми, заради пристрастеността си към хазарта. Не всички губят в Лас Вегас (Флойд Мейуедър изглежда има късмет), но повечето финансови консултанти биха се съгласили, че хазартът е един от най-рисковите начини да "инвестирате" парите си.
Вижте още: Как спортистите успяват да профукат десетки милиони долари?
Залаганията стават не само в казината разбира се. Всеки ден на пазара има множество рискови инвестиции, на които човек може да се натъкне; понякога те носят печалба, а понякога не. Урокът в случая е активно да управлявате риска си и да разбирате точно колко риск можете да си позволите да поемете. Умните инвеститори подхождат към риска след като са обмислили нещата и балансират по-рисковите си инвестиции с по-консервативни.
3. Диверсифицирайте
Намирате ли нещо общо межди тези трима фалирали бивши спортисти:.
1. Марк Брунел – губи 9 млн. долара от инвестиции във веригата заведения за хранене Whataburger.
2. Кърт Шилинг – основава компанията за видео игри 38 Studios, заради която губи цялото си състояние от 50 млн. долара
3. Дороти Хамил – обявява фалит, след като инвестира сериозни суми в ледена пързалка в Аризона.
Забелязвате ли, че и тримата имат само по една инвестиция срещу името си? Ако сте помислили, че липсата на диверсификация е това, което ги е провалило, сте прави. Това, което тези спортисти са направили е, че не са хеджирали инвестициите си.
Инвестирайте в нещо, което ви харесва и смятате, че може да ви донесе печалба, но е поставяйте всичките си яйца в една кошница.
4. Спазвайте закона
Това би трябвало да е лесно. Не нарушвайте закона. Прекалено много професионални спортисти са успявали да профукат милионите си по незаконни начини, които са напълно са могли да бъдат избегнати.
Можем да започне с избягвате проблеми за здравето, те могат да струват и много пари. Не забравяйте, че ако злоупотребявате с тях, може да бъдете уволнение. Общо казано това е една ужасна идея.
Вижте още: Защо толкова много професионални спортисти фалират?
Също така всички трябва да си плащаме данъците. Това изглежда е проблем за супер богатите и е създавало сериозни финансови проблеми на спортисти като Марион Джоунс. Всъщност укриването на данъци е станало толкова повсеместно сред футболистите в Еврпа, че страни като Испания и Великобритания превърнаха разследването на им в приоритет. Дори и на най-големите звезди като Лионел Меси може да се наложи да се явяват в съда. Финансово всичките те биха се справили по-добре, ако избегнат хонорарите за адвокати и си платят данъци предварително.
Урокът тука е, че спазващият законите гражданин може да си спести много ненужни разходи.
5. Харчете толкова, с колкото разполагате
Това, дами и господа, е най-важният от всички уроци. Ако харчите по-малко, отколкото имате, винаги ще бъдете богати. (По-лесно е да се каже, отколкото да се постигне обаче)
Ако някога сте усещали изкушението да похарчите пари, с които не разполагате, представете си какво е усещането при някой, които заработва стотици пъти по-голяма заплата от вашата. Когато получаваш милиони, а в някои случи и стотици милиони долари, определено е лесно човек да си помисли, че е непобедим по отношение на парите. Така се случва с много спортисти, които харчат повече от огромните заплати, които получават.
Бившият баскетболист Алън Айверсън например бе известен с това, че "се движи с антураж от 50 човека, харчи милиони за хазарт, обсипва приятелите си със скъпи подаръци и има огромни месечни задължения под формата на детска издръжка." За негово съжаление бижутата, колите и антуражът не плащат дивиденти. Ако той бе инвестирал всичките тези пари в акции, облигации и договорни фондове, вероятно сега щеше да е много по-добре финансово.
Джак Кларк (бейзболист от 70-те години) си купува 18 луксозни автомобила. Той фалира преди да успее да изплати повечето от тях. Същото се случва и с Ивандър Холифийлд. Урокът в случая: Ако трябва да плащате издръжка за 11 деца всеки месец, не можете да си позволите имение за 10 млн. долара!
Нека всичко това служи за пример, че голямата заплата не винаги се равнява на сериозно богатство. Независимо дали инвестирате малка сума или милиони, принципите за умножаването на парите ви (и избягването на загубата им) са еднакви – започнете да инвестирате отрано, управлявайте риска и не забравяйте да диверсифицирате. Най-вече опитайте да не харчите повече, отколкото имате дори и ако получавате голяма заплата.