Стойнев: Изнасяме 10 пъти повече електроенергия
За последното тримесечие на годишна база икономиката расте с 1,5%. Такъв ръст не сме имали от години и той се дължи на коректното отношение на правителството към бизнеса.
Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пред ТВ7. Той изтъкна, че само за последните седем месеца правителството е наляло 2,5 млрд. лв. в българската икономика. Върнати са близо 550 млн.лв. ДДС, докато за същия период през миналата година са върнати с 300 млн. лв. по- малко. "Бюджетът беше актуализиран и бяха разплатени всички забравени и изоставени плащания", напомни още Стойнев.
"Българският бизнес показа, че е почтен, защото парите, които ние наляхме в икономиката, те ги върнаха чрез данъци. За първи път имаме еднакъв брой осигурени и заети лица, което не се е случвало никога през годините. Това е една добра стъпка за изсветляване на икономиката", подчерта министър Стойнев. Той обърна внимание, че се събират и повече данъци. "Бизнесът иска коректно отношение и доверие. Инвеститорите искат сигурност и предвидимост. В министерството наложих политика на диалог и винаги когато има проблем, вратата ми е отворена", добави министърът на икономиката и енергетиката, цитиран от БГНЕС.
Стойнев беше категоричен, че правителството е подобрило икономическата ситуация в страната. "Подобрихме бизнес климата, не увеличихме данъците, фискалният резерв е над законовия минимум. Има стабилност и спокойствие, което се потвърди вчера и от агенция Фич, която потвърди нашия кредитен рейтинг", каза Стойнев.
По отношение на инвестициите министърът отбеляза, че германска фирма отваря завод в автомобилостроенето близо до Божурище. Освен това японска фирма възнамерява да отвори трета фабрика в България, а друга фирма е обявила, че открива нови 200 работни места. "Огромен интерес има към нашата индустриална зона във Видин, която е близо до новия мост. Очаква се огромна инвестиция", изтъкна министърът. Стойнев отбеляза, че когато един предприемач – български или чуждестранен – знае, че държавата е коректна и има министерство, което ще го подкрепи, той е готов да инвестира.
Според министъра държавата трябва да подпомага българския бизнес в износа на своята продукция. Той напомни, че през последните години фокусът е бил главно ЕС, но трябва да се обърне внимание и на държави като Виетнам, Катар, Обединените арабски емирства, Азербайджан, Узбекистан и др. За тази цел се пренасочват търговски представители към тези държави. Стойнев напомни и за подписаното преди два месеца споразумение за сътрудничество с Ирак, след което близо 24 фирми са подписали договори и започват да изнасят продукция. "Статистиката показва, че тази наша политика е печеливша, защото износът ни се е увеличил с 5%, стокообменът се е увеличил с 4%, а дефицитът по търговското салдо на България от началото на мандата е намалял с 13%", аргументира се министърът на икономиката и енергетиката.
Стойнев изтъкна подкрепата за малките и средни предприятия в България и напомни политиката за облекчаване на административната тежест. Специален акцент министърът постави върху подкрепата на производството.
По отношение на Южен поток министър Стойнев отбеляза, че има съгласие в страните с отношение към проекта, че ЕК трябва да бъде водеща в преговорите. Стойнев подчерта, че предишното правителство почти не си е мръднало пръста за Южен поток, а той е важен за сигурността на доставките, за създаването на работни места, за икономическия растеж. Министърът на икономиката и енергетиката напомни и за подписаното споразумение с Газпром след тежките преговори, съгласно което се даде достъп на трета страна до газопровода. "На територията на България проектът ще спазва българското законодателство, което е изцяло хармонизирано с европейското", подчерта министърът. Той беше категоричен, че държавата не е дала 191 млн.лв. за Южен поток. "Толкова трябва да внесем, но когато имаме конкретния договор за заем, тогава ще бъде внесено и ще изплащаме тези разходи с дивидента, който ще получаваме от проект", обясни Стойнев.
На въпрос за 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй енергийният министър обясни, че трябва да се заместят отиващите си 5 и 6 реактор, ако искаме да развиваме ядрена енергетика. Той отбеляза, че според специалистите новият блок ще има най-добрата защитна система. "Със защитата на българските граждани съм заявил, че компромис не трябва да се прави", категоричен беше Стойнев.
"В сферата на енергетиката 2014 година искам да мине под мотото "Стабилност и диверсификация". Моята задача е да гарантирам икономически растеж, работни места, инвестиции, хората да получават по- високи доходи. Тук става въпрос за национален интерес", каза Стойнев. Той подчерта, че енергетиката вече е започнала да се стабилизира. "Изнасяме 10 пъти повече електроенергия, отколкото заварихме, минъорите работят, ще купим два нови багера, разделихме ЕСО и НЕК и прекратихме договор, който ГЕРБ беше сключил с консултантска фирма за 4 млн. евро. Облигационната емисия, която БЕХ направи, беше с много добра доходност", каза министърът. За цената на тока той отбеляза, че ДКЕВР е излязла с констатация, че намаленията са възможни. Стойнев изтъкна, че се работи и по газовите връзки.
За Ремотекс-Раднево икономическият министър коментира: "Това предприятие е важно, обещал съм на работниците, че то ще бъде държавно, при условие, че постигнем консенсус със собствениците. Ремотекс имат една седмица да дадат оферта, която да бъде приемлива за държавата и още януари месец започваме да изплащаме заплатите на всички работници. Така се случи с ВМЗ-Сопот. В момента ВМЗ работи само, има поръчки и от следващата седмица започва да наема допълнително работници".
Стойнев беше категоричен, че БЕХ по никакъв начин няма да се променя. "Това е структурата и такава ще остане", изтъкна министърът. Той подчерта още, че Министерството на икономиката и енергетиката няма да се разделя.