Петролът с пръв седмичен ръст от декември
Доларът засили позициите си, насочвайки се към най-голямото седмично повишение от два месеца насам спрямо останалите основни двойки. Азиатските индекси се търгуваха без ясна посока в очакване на ключови данни от Китай през следващата седмица.
Доларът поскъпна с 0.6% спрямо новозеландската валута и достигна тригодишен връх спрямо австралийския долар вчера. Доларовият индекс се повиши с 0.6% за седмицата.
Австралийските облигации поскъпнаха с най-много от декември насам. Лихвите по 10-годишните австралийски облигации се понижиха с 8 базисни пункта до 4.1%.
Индексът MSCI Asia Pacific Index загуби 0.4% от стойността си, докато шанхайският Shanghai Composite Index се понижи с 1.1. Понижението на китайския индекс стана реалност след възобновяван в публичните предлагания в страната, които бяха замръзени за повече от 15 месеца.
Ключови данни за заводското производство и инвестициите в страната Китай ще бъдат изнесени през следващата седмица, като се очаква те да са забавили темповете си на растеж.
Инвестиционната банка Morgan Stanley и индустриалният конгломерат General Electric Co. са сред компаниите, които ще изнесат своите резултати днес.
„Фед ще продължи с политиката си на ограничаване на стимулите“, според Анди Джи, валутен стратег в Commonwealth Bank of Australia, цитиран от Bloomberg. “През тази седмица станахме свидетели на данни, които потвърждават, че щатската икономика е във възходящ тренд“, допълва още специалистът.
Петролът се насочва към първата си седмична печалба от декември. Фючърсите на американският суров петрол добавиха 1.5% от началото на седмицата и се търгуват при нива от 94.11 долара за барел с доставка през февруари.
Фючърсите на петрола тип брент поскъпнаха с 23 цента до 105.52 долара за барел.
Според специалисти петролът може да поевтинее през следващата седмица, предвид на очакванията за повишението на запасите на петрол и петролни продукти в най-големия им световен потребител – САЩ.
Златото задържа поскъпването си от тази седмица и се търгува при нива от 1 242 долара за унция с незабавна доставка. На 14 януари благородният метал поскъпна до най-високото си ниво от един месец при ниво от 1 257 долара за унция.