Накъде ще се движат развитите и развиващите се пазари тази година
Американският пазар през миналата година поскъпна с 30%, което бе впечатляващо постижение, коментира Александър Николов, портфолио мениджър в УД Карол Капитал Мениджмънт по време на специален уебинар.
Поскъпването от дъното през март 2009 година продължава и трендът е възходящ. От тази гледна точка нямаме основание да смятаме, че може да настъпи крах на борсата. Няма признаци и условия да очакваме да настъпи силно понижение. Много е вероятно да видим по-високи нива на индексите през тази година.
Посланието обаче е ясно - трендът е в сила вече пет години и най-вероятно е по-близо до своя край. От тук нататък ще видим забавяне на ръста в хода на годината и можем да видим по-сериозна корекция.
Спад под 1 730 пункта ще е първият сигнал, че подобна корекция в рамките на 15% е в сила.
Пазарите се движиха много селективно през изминалата година. Развиващите се пазари като Индия, Бразилия, Китай, Русия, Турция се представиха смесено през 2013 година. Като цяло пазарите от тази група донесоха отрицателна доходност за инвеститорите.
Какви са текущите перспективи пред развиващите се пазари - по-скоро неутрални.
Налице е потенциал за силно повишение, предвид на движението им настрани през последните две години. Тази консолидация е възможно да приключи през тази година. По-вероятно е да видим пробив нагоре.
Налице е голямо разминаване между големите щатски и европейски и развиващите се пазари.
Междувременно развиващите се пазари изглеждат относително евтини от фундаментална гледна точка. Съотношението цена-печалба на развиващите се пазари е 8.7 при средно от 9.5 за последните десет години.
Съотношението цена-счетоводна стойност е 1.1 при средно 1.4 за последните 10 години.
Русия е най-евтиният пазар със съотношение цена-прогнозирана печалба от 5 и цена-счетоводна стойност от 0.6.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на финансови активи