Важните въпроси, които всеки трейдър трябва да си зададе
Преди да влезете в позиция на валутните пазари, трябва да си отговорите на няколко ключови въпроса, за да си гарантирате, че правилно сте планирали и управлявате риска, според Прайс Хедли от BigTrends.com. Ето и кои са те:
1. Какъв е планът ми за влизане в позиция?
Ключът към добрите входове е поставяне на поръчки за влизане на нива, при които съществува относително нисък риск в сравнение с очаквана значително по-висока възвращаемост. Също така трябва да имате ясен катализатор за очакваното движение на съответния актив.
2. Къде ще изляза от позицията?
Трябва да определите първоначална точка за стоп на мястото, където очакваният от вас тренд и тенденция става невалидна.
Стоповете също така трябва да са съобразени с максималната сума, която сте готови да рискувате и нито една стотинка повече.
Също така е полезно да използвате възможностите на така наречения „пълзящ стоп“, за да защитите приходите си.
По отношение на печалбата, трябва да си отговорите на въпроса къде ще излезете и къде ще намалите размера на позицията или ще затворите цялата позиция?
3. Какъв вид поръчка ще използвам, за да вляза и изляза?
Когато отварям позиция, обичам да използвам лимитирани поръчки, валидни само за този ден, докато изходите често са пазарни поръчки. Защо?
Защото лимитираните поръчки ми позволяват да определя моя риск и печалба ясно при влизането на пазара, а когато имам нужда да се махна, пазарните поръчки позволяват незабавното излизане в сравнение с риска от подминаване на цената при излизането с лимитирана поръчка, коментира Хедли.
4. Какъв процент от капитала ще бъде посветен на сделката?
Размерът на капитала, който обикновено аз използвам, е 10% на сделка в собствените си сметки. Познавам трейдъри, които използват накъде от 5% до 20% от сметката си за търговия.
Вашата цел трябва да бъде запазването на риска на портфейла при по-малко от 2% на сделка. Например, ако сте инвестирали 20% от портфолиото си в търговията, 10% загуба на тази позиция ще доведе до 2% загуба на вашия портфейл.
5. Върху колко позиции ще се фокусирам едновременно?
Харесва ми да концентрирам моето портфолио в най-добрите си идеи. Освен това бих искал да остана фокусиран върху това как всеки инструмент се представя. Ако моят портфейл е твърде голям (бих казал, че повече от 15-20 инструмента може да са прекалено много, върху които да се съсредоточа, но това варира), тогава аз ще загубя фокус и неизменно ще пропусна излизане от сделка, от която трябваше да съм излязъл.
6. Колко време ще държа позицията?
Винаги трябва да имате времевата рамка за търговия в ума си. Ако това е „дейтрейд“, никога не я превръщайте в „керитрейд“ и да оставите позицията отворена през нощта, просто защото тя е на загуба (но не е ударила стопа още) или не е ударила целевата печалба. Вземете решение, преди да влезете в позиция.
7. Как ще разтълкувате тази сделка, след като всичко свърши?
Спазвайте ежедневна рутина, след като приключите търговския си ден. Прегледайте сделките си и преценете дали сте или не сте следвали вашия план. Водете си регистър на всичките ви сделки и правете коментари относно всяка позиция.
Източник: Варчев Финанс