23% от българите са под прага на бедността, 20%- много над него
Под линията на бедност в момента живеят 23 процента от домакинствата или 1.6 милиона българи. Това обявиха от КНСБ. В края на миналата година границата на бедност е била 214 лева, уточняват от синдиката. Ръстът е от 1.9 спрямо предходната година.
За издръжката на човек от четиричленно семейство в края на миналата година са били необходими 565 лева, посочват от КНСБ.
20 % от домакинствата - 1.44 милиона души, са с доходи, които са по-високи от необходимата издръжка. От КНСБ уточняват, че българите масово разполагат с доходи между минималната заплата и необходимата издръжка. Такива са около 2 .8 млн. души българи.
Миналата година работната заплата е нарастнала с 3.7 процента, но в същия момент намалява броят на заетите - 0.8 процента. Ръстът на заплатите в бюджетния сектор е по-висок - 5 на сто, в частния - само 3 процента.
На минимална работна заплата и пълно работно време в момента работят 8.5 процента от всички наети. Този контингент се е увеличил с 62 хил. души само за една година.
Трябват доопълнителни мерки за растеж на икономиката, смятат от КНСБ. За една година спадът на производствените цени в България е с 4 процента и това се дължи на свитото потребление, категорични са синсикатите. Износът не може да е единственият фактор на растеж, смята Пламен Димитров от КНСБ, цитиран от Стандарт. И уточнява, че трябва да се увеличават и доходите.