Тази година в списъка на Forbes има рекорден брой нови попълнения. 268 души влизат за първи път в класацията, сред които 42 дами. Повечето от тях са забогатели от социалните медии, които се разрастват, има натрупали състояние от имоти в Китай, мода в Нигерия и др.

Виж още: Най-богатите хора в света - новата класация на Forbes

Най-много нови милиардери има в САЩ - 50, следват Китай – 37, Германия – 26 и Бразилия – 23. Тяхното общо състояние е 510 млрд. долара, което се равнява горе-долу на БВП на държава като Норвегия.

Ето кои са 15-те най-богати нови милиардери в списъка на Forbes:

Ян Коум – 6.8 млрд. долара

Държава: САЩ

Източник на богатство: WhatsApp

Приложението, разработено от него, наскоро бе купено от Facebook за рекордните 19 млрд. долара. WhatsApp е основана от Коум през 2009 година и има 430 милиона потребители. Той е роден и израснал в Украйна, живее в САЩ от 16-годишна възраст.

Патрик Драхи – 3 млрд. долара

Държава: Франция

Източник на богатство: Telecom

През януари той направи своята телекомуникационна компания Altice публична. Драхи създаде Altice чрез 20 придобивания на затруднени кабелни и мобилни оператори, често на много ниски цени.

Сандра Ортега Мера – 6.1 млрд. долара

Държава: Испания

Източник на богатство: Zara

Тя е дъщеря на основателя на Inditex – Амансио Ортега. Наследява парите си от майка си Розалия Мера, която почина през 2013 г.

Джоузеф Цай – 3.7 млрд. долара

Държава: Канада

Източник на богатство: електронна търговия

Той е вицепрезидент на Alibaba Group. Роден е в Тайван, завършил е право в Йейл. През 1999 година той участва в основаването на Alibabа. Той е фен на играта лакрос и е спонсор на отбор от Хонконг.

Ивън Уилямс – 3.5 млрд. долара

Държава: САЩ

Източник на богатство: Twitter

Той натрупа 3 млрд. долара, като всичко започна със 140 символа - колкото е дължината на съобщението в Twitter. Уилямс е един от основателите на Twitter и все още е в борда на директорите на компанията, макар че в момента отделя повече време на платформата Medium.

Исаад Ребраб – 3.2 млрд. долара

Държава: Алжир

Източник на богатство: Cevital

Това е първият милиардер на Алжир. Той е основател на Cevital, която произвежда захар, олио и маргарин.

Лорънс Хо – 3 млрд. долара

Държава: Хонконг

Източник на богатство: казина

Той е вече милиардер след покачване на цената на акциите на неговата Melco Crown Entertainment. Компанията притежава казина в Макау и Манила.

Браян Актън – 3 млрд. долара

Държава: САЩ

Източник на богатство: WhatsApp

През 2009 година Facebook не вземат на работа Браян Актън, работил за Yahoo и Apple.

Няколко години по-късно те му плащат 3 млрд. долара за придобиването на WhatsApp - компания, на която той е един от основателите.

Фолоруншо Алакаия – 2.5 млрд. долара

Държава: Нигерия

Източник на богатство: петрол

Първият милиардер в Нигерия – Алакия, започва кариерата си като секретарка в банка през 70-те години. След това учи моден дизайн в Англия.

Връщайки се в Нигерия, основава Supreme Stitches – марка за дрехи за жени от висшето общество. Така тя създава бизнес връзки, които впоследствие водят до получаване на лиценз за добив на петрол и така се създава компанията OML 127.

Нарутасу Баба – 2.2 млрд. долара

Държава: Япония

Източник на богатство: игри за смартфони

Той притежава 59% от Colopl – компания, разработваща игри, която прави пет от най-доходните приложения за телефони Android. От IPO-то на компанията през декември 2012 година цената на акциите се е увеличила с 10 пъти. Баба е основал компанията през 2008 година.

Зу Хонги – 2.1 млрд. долара

Държава: Китай

Източник на богатство: софтуер

Той е бившият шеф на Yahoo China и в момента има по-голямо състояние от CEO-то на компанията Мариса Майер. Причината е успехът на неговата компания Qihoo, листната в Ню Йорк.

Таизо Сон – 2.1 млрд. долара

Държава: Япония

Източник на богатство: GungHo Online Entertainment

Той е по-малкият брат на милиардера Masayoshi Son (Softbank) и основател на GungHo Online Entertainment. Основната игра на GungHo - Puzzle & Dragons, е на първо място по приходи сред приложенията за iOS и Android в света и цената на акциите се е удвоила за последната една година.

Мо Тианкуан - 1.9 млрд. долара

Държава: Китай

Източник на богатство: SouFun

Цената на акциите на неговата компания се утрои в последната година покрай бума на имотните сделки в Китай.

Джон Капур – 1.9 млрд. долара

Държава: САЩ

Източник на богатство: фармацевтика

През 1964 година той емигрира от Индия в САЩ и защитава докторат по фармацевтика. През 1993 година той продава дела си във фармацевтична компания, на която е съосновател, за 100 млн. долара. Днес притежава две компании, произвеждащи лекарства - Akorn и INSYS Therapeutics.

Съни Варки – 1.8 млрд. долара

Държава: Индия

Източник на богатство: образователен сектор

Той е син на учители, които се местят от Индия в Дубай през 1959 година. През 1980 година става мениджър на училище, основано от родителите му - Our Own English School.

Днес неговата компания GEMS Education управлява 132 учебни заведения със 142 000 учащи в Близкия изток, Африка, Европа, Канада и Индия.