Руският пазар предлага изключителни възможности?
Предвид на кризата в Украйна руските акции отбелязаха съществено понижение и според редица анализатори предлагат много добри възможности за по-рисково ориентираните инвеститори.
„Пазарът беше и без това евтин преди кризата“, коментира Карин Хърн, изпълнителен директор на East Capital, цитирана от CNBC.
“В момента съотношението цена-печалба е 3.8. Разбира се, при такава среда има примамливи инвестиции“, смята специалистът.
За сравнение развиващите се европейски пазари се търгуват при съотношение цена-печалба от 6.3, докато развиващите се пазари в Азия са при съотношение от 10.5.
Справка сочи, че след наскорошните повишения в нивата на акциите на БФБ, индексът на сините ни чипове SOFIX е при ниво от 10.67.
„Всичко зависи от срочността на хоризонта на инвеститорите“, добавя Хърн. „Трябва първо да се изяснят нещата преди да се продължи с инвестициите“.
Русия едва ли ще стане свидетел на ускорен ръст в икономиката си през тази година, смята Кристин Келер, ръководител звено "Развиващи се пазари" в британската инвестиционна банка Barclays. Кризата с Украйна най-вероятно ще повлияе негативно върху състоянието на икономиката й, прогнозира още Келер.
Руската борса загуби близо 60 милиарда пазарна капитализация в началото на седмицата, като приключи сесията с понижение от 11%. Това бе най-големия дневен спад от 11 година. Впоследствие обаче руските индекси възстановиха 5% на следващия ден, преди да приключат с почти без промяна в края на търговската сесия във вторник.
Руската централна банка повиши лихвите, като в същото време, според доклади, е похарчила около 12 млрд. долара в подкрепа на националната си валута.
Напрежението нарасна, след като президентът Путин заяви през уикенда, че си запазва правото за инвазия в Украйна, за да защити руските граждани, живеещи в страната. Той обаче се въздържа от подобни действия на този етап, като отзова военните групи, провеждащи учения близо до границата с Украйна.
„Сред развиващите се пазари руският пазар може би е един от пазарите, които всеки инвеститор трябва да има в портфейла си, въпреки кризата с Украйна“, според Шийн Дарби, главен стратег в Jefferies, цитиран от CNBC. “Пазарът е много евтин и предлага дивидентна доходност от около 5%“, допълва още специалистът.
Дарби не е притеснен от голямата зависимост на руската икономика към петрола. Цената на петрола се задържа относително висока през последните три години и може да се прогнозира сравнително добре.