Най-богатите хора в 24 страни по света
В САЩ и в Китай вече има сходен брой милиардери, според последната класация на сп. Forbes. Русия също има силно присъствие в класацията, според която най-богатите в света имат общо състояние от 6.4 трлн. долара.
Дори и ако не си най-богатият човек в света, да си най-богатият в своята страна е сериозно постижение.
Вижте още: Най-богатите хора в света според Forbes
Много от милиардерите държат тази титла за своите страни от дълги години, но както винаги и през тази година има такива, които за първи път се окичват с нея.
Вижте кои са най-богатите хора в тези държави, подбрани от Business Insider:
Най-богатият новозеландец – Греъм Харт
Състояние: 7 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 7
Харт е увеличил състоянието си с 2 млрд. долара от миналата година. Неговата компания Reynolds Group Holdings, която произвежда опаковъчни материали, има годишни приходи от около 14 млрд. долара.
Най-богатият австриец - Дитрих Матешиц
Състяние: 9.2 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 136
Матешиц е създателят на Red Bull- енергийна напитка, която е популярна в цял свят, а продажбите й нарастват с 16% за последните две години. Той също така притежава дялове в два футболни отбора, в отбор от Формула 1 и луксозен курорт във Фиджи.
Най-богатият датчанин - Кийлд Кирк Кристиянсен
Състояние: 10.2 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 119
Той е внук на създателя на Lego. Кристиянсен управлява компанията в продължение на 25 години, преди да се оттегли през 2004 г. В момента той е мажоритарен акционер и заместник-председател на борда на директорите. Кристиянсен също така е човекът зад Merlin Entertainments, която стана публична в края на миналата година и управлява атракции като восъчните фигури на Мадам Тюсо.
Най-богатата холандка – Шарлийн де Карвальо-Хайнекен
Състояние: 10.4 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 113
Шарлийн де Карвальо-Хайнекен пое управлението на бирената компания Heineken, когато нейният баща Хенри Хайнекен почина, оставяйки й неговото състояние. Карвальо-Хайнекен живее далече от светлината на прожекторите със своя съпруг и петте си деца за разлика от баща си, който обичаше да демонстрира богатството си.
Най-богатите в Сингапур: Робърт и Филип Нгъ
Състояние: 11 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 106
Братята Нгъ наследяват имотна империя от баща си на име Far East Organization. Компанията е построила над 700 хотела, мола и жилищни сгради на обща стойност от над 6 млрд. долара в Сингапур и Хонконг.
Най-богатият чех - Петър Келнер
Състояние: 11 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 106
Петър Келнер създава инвестиционен фонд, като взема назаем 1 млн. долара срещу компания за офис оборудване. Чрез фонда той придобива контролен пакет в застраховател по време на приватизацията му. Той наскоро обяви, че продава своя дял в застрахователя за 3.6 млрд. долара. През тази година Келнер също така купи чешкото поздразделение на испанския гигант Telefónica за 3.2 млрд. долара.
Най-богатият южнокореец: Лий Кун-Хий
Състояние: 11.1 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 102
Лий Кун-Хий е председател на Samsung, която допринася с около 20% за БВП на Южна Корея. През 2008 г. той се оттегли от поста председател, заради обвинения в укриване на данъци. След като бе помилван обаче, той отново зае поста през март 2010 г.
Най-богатият швейцарец – Ернесто Бертарели
Състояние: 12 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 92
Ернесто Бертарели наследява фармацевтичната компания на баща си Serono SA. Неговото семейство продава компанията през 2007 г. за 9 млрд. долара. Днес той се занимава с Kedge Capital и Ares Life Sciences и е съпредседател на Bertarelli Foundation.
Най-богатият украинец – Ринат Ахметов
Състояние: 12.5 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 88
Състоянието на Ахметов се дължи на енергийната компания DTEK и на производителя на стомана Metinvest. Наскоро състоянието му пострада от слабо търсене и падащи цени на активите му. Ахметов веднъж нарече сваления украински президент Виктор Янукович съюзник, което в момента води до известно недоволство срещу неговите компании.
Най-богатият британец – Джералд Кавендиш Гросвенър
Състояние: 13 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 81
Състоянието на Джералд Кавендиш Гросвенър идва от неговата компания Grosvenor Property Group. Тя има активи на пет континента. Той също така е шестият херцог на Уестминстър. Той притежава 190 акра земя в Белгрейвия, близо до Бъкингамсия дворец, а неговото семейство има 96 000 акра в Шотландия, 32 000 акра в Испания и хиляди акра на други места в Англия.
Най-богатият кипърец – Джон Фредриксен
Състояние: 13.6 млрд. долара
място в класацията на Forbes: 76
Джон Фредриксен е корабен магнат и притежава компанията Frontline Ltd. През 2005 г. той се включва в добива на петрол със Seadrill, която все още му плаща по 400 млн. долара дивидент на година.
Най-богатият китаец – Уан Дзиенлин
Най-богатият колумбиец Луис Карлос Сармиенто
Състояние: 14.2 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 72
Сармиенто започва кариерата си в строителния сектор, а по-късно разширява дейността на империята си и във финансовите услуги. Неговата компания Grupo Aval, в момента контролира една трета от банковия сектор в Колумбия.
Най-богатата австралийка Джина Райнхарт
Състояние: 17.7 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 46
Райнхарт забогатява, след като наследява минните активи на баща си. Тя е изпълнителен председател на Hancock Prospecting и през тази година се очаква да финализира дългов пакет за 7 млрд. долара и да разработи една от най-големите мини за желязна руда в света. Компанията също така добавя петрол и природен газ към портфейла си.
Най-богатият японец Масайоши Сон
Състояние: 18.4 млрд. долара
място в класацията на Forbes: 42
Масайоши Сон създава Softbank, най-голямата интернет компания в Азия. През последната година той придоби 72% от Sprint за около 21.6 млрд. долара и инвестира 1.26 млрд. долара в Brightstar. Softbank също така купи мажоритарен пакет във финландският производител на игри Supercell за 1.5 млрд. долара.
Най-богатият руснак – Алишер Усманов
Състояние: 18.6 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 40
Усманов забогатява от стомана и желязо, но оттогава диверсифицира активите си. Той има дялове в един от най-големите мобилни оператори в Русия, в няколко компании в Силициевата долина и дори имаше голям дял във Facebook при IPO-то на компанията.
Най-богатият индиец – Мукеш Амбани
Състояние: 18.6 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 40
Амбани не успява да завърши Станфордския университет, но в момента оглавява най-голямата компания в Индия Reliance Industries. Амбани е изгубил 2.9 млрд. долара през последната година, но планира да инвестира 25 млрд. долара в бизнеса си в следващите две години.
Най-богатият бразилец – Жорже Пауло Леман
Състояние: 19.7 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 34
Леман основава Banco Garantia през 1971 г. и продава компанията през 1998 г. за 675 млн. долара. В момента той притежава дял в най-голямата компания за бира в света Anheuser-Busch InBev. Неговата компания за дялово инвестиране 3G Capital, заедно с Уорън Бъфет, наскоро купи Heinz.
Най-богатият в Саудитска Арабия - принц Алуалид бин Талал Ал Сауд
Състояние: 20.4 млрд. долара
място в класацията на Forbes: 30
Принцът навлиза в бизнеса още от детска възраст, като на 14 г. той вече е председател на своята компания. Бин Талал притежава дялове в публични и непублични компнии в САЩ, Европа и Близкия изток, чрез неговата Kingdom Holding Co. През миналата година той се обиди на Forbes, че в изчисленията си за занижили значително богатството му.
Най-богатият канадец – Дейвид Томсън
Състояние: 22.6 млрд. долара
място в класацията на Forbes: 27
Дейвид Томсън е председател на Thomson Reuters. Неговият дядо Рой създава компанията през 1934 г. Непубличната компания Woodbridge управлява бизнеса на фамилията с 55-процентен дял.
Най-богатият германец – Карл Албрехт
Състояние: 25 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 23
Карл Албрехт служи в армията по време на Втората световна война и използва уроците от войната и от следвоенната обстановка, за да изгради успешната си компания Aldi Sud, заедно със своя брат. Веригата супермаркети в момента има 4 800 магазина в девет страни, в това число 1 300 магазина в САЩ. Приходите й за 2013 са 50.54 млрд. долара.
Най-богатият италианец – Микеле Фереро
Състояние: 26.5 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 22
Микеле Фереро е собственик на компанията за шоколадови изделия Ferrero. Сред нейните продукти за Tic-Tac, яйцата Kinder, Nutella и разбира се Ferrero Rocher. За разлика от повече италиански милиардери Фереро предпочита да избягва публичността.
Най-богатата французойка – Лилиан Бетанкур
Състояние: 34.5 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 11
Бетанкур и нейното семейство стават по-богати през тази година, благодарение на поскъпването на акциите на тяхната козметична компания L'Oreal. Бетанкур вече не участва в управлението на компанията, основана от нейния баща. Нейният внук обаче е част от борда на директорите, а семейството й е на път да увеличи дела си до 33%, благодарение на планираното закупуване на 8-процентен дял от Nestle.
Най-богатият испанец – Амансио Ортега
Състояние: 64 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 3
Ортега започва кариерата си като мениджър в магазин за дрехи. Наскоро той напусна поста председател на Inditex, която е най-известна с печелившата си марка Zara. Той обаче все още притежава 60% от акциите на компанията и има портфейл от имоти, оценяван на 5 млрд. долара.
Най-богатият мексиканец: Карлос Слим Хелу
Състояние: 72 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 2
Карлос Слим бе най-богатият човек в света в предходните четири години, преди Бил Гейтс да си върне първото място. Неговото състояние намаля, след като акциите на компанията му Minera Frisco поевтиняха с 50% за последната година. Пазарната стойност на America Movil, която е най-големият актив на Слим също намаля.
Най-богатият американец – Бил Гейтс
Състояние: 76 млрд. долара
Място в класацията на Forbes: 1
Най-богатият американец дори не е завършил университет. Гейтс напуска Харвардския университет без диплома в годината, в която вече има идея за Microsoft. Той се оттегли от поста председател на Microsoft през февруари, когато новият главен изпълнителен директор Сатя Надела пое поста.