Най-големите щатски компании държат 2 трлн. долара кеш в чужбина
Най-големите щатски компании са добавили 206 млрд. долара печалби извън САЩ през миналата година, държейки по-голяма част от кеша си в държави с ниски данъци, докато Конгресът на САЩ не им даде причина да не го правят.
Мултинационалните компании вече разполага с 1.95 трлн. долара извън САЩ, или с 11.8% в сравнение с година по-рано, според финансови уведомления на 307 компании до щатската Комисия по ценни книжа и борси, прегледани Bloomberg. Три базирани в САЩ компании Microsoft Corp., Apple Inc. и International Business Machines Corp. са добавили общо 37.5 млрд. долара, съставлявайки 18.2% от общото увеличение.
Правителствата по света намаляват данъците и се опитват да спрат компаниите да местят печалбите си в така наречените данъчни райове, докато Конгресът на САЩ изостава в това отношение. Отговорът от страна на базираните в САЩ компании през последните няколко години е неизменен – те отчитат печалби в офшорни зони и ги държат там.
Водещите 15 компании в момента имат 795.2 млрд. долара кеш извън САЩ, или с 10.6% повече от предходната година.
Увеличението обаче е по-малко в сравнение с 15.9-процентният ръст от предходната година. Pfizer Inc. отчита спад на офшорните печалби през тази година, а General Electric Co. и Citigroup Inc. отбелязват ръст от под 3%.
В рамките на три години печалбата на Microsoft, която не се внася в САЩ, се е удвоила, докато тази на Apple е нараснала повече от четири пъти. Офшорните средства на Google са нараснали повече от два пъти за последните три години от 17.5 млрд. долара до 38.9 млрд. долара.
По-голямата част от тези офшорни печалби принадлежат на относително малък брой компании. Водещите 22 корпорации в анализа имат повече натрупани печалби извън САЩ от останалите 285 общо.
Щатските компании дължат данъци в размер на до 35% върху печалбите им извън САЩ.
Те обаче не трябва да плащат данъци върху печалбите си в чужбина, докато не върнат парите в страната, което от своя страна ги кара да намаляват данъците си и да оставят печалбата в офшорни зони.
Някои компании разкриват какво биха дължали, ако връщаха всичките си пари в САЩ, което дава информация, колко малко данъци върху чуждестранната печалба плащат. Microsoft, например би дължала 24.4 млрд. долара, ако върне печалбата си от чужбина в САЩ. Това е 31.9% данъчна ставка, което предполага, че Microsoft е платила едва 3.1% данък върху чуждестранната си печалба.