Палмерстън - островът на края на света
Остров Палмерстън е коралов атол, част от островите Кук, намиращи се в една от най-изолираната част на Тихия океан, на около 3200 км от Нова Зеландия. Малкото островче няма летище и се посещава от кораб за доставки само два пъти годишно.
Пътуването до острова е толкова дълго и опасно, че само най-безстрашните туристи се отправят към него. Но славата на Палмерстън не идва само от факта, че е перфектният райски остров, но и от историята му.
Първият човек, стъпил на Палмерстън, е капитан Кук през 1777 г. Кръстил острова на втория виконт Палмерстън. Той остава необитаем в продължение на почти един век, докато дърводелецът Уилям Марстерс не го посещава през 1860 година.
Той е толкова очарован от острова, че три години по-късно с връща със семейството си и се заселва на него.
Марстерс използва дървесината от потънали кораби, за да изгради малка общност от църква, училище и домове. Днес Палмерстън има 62 жители, като само трима от тях не са потомци на Марстерс.
Вижте още: Десетте най-отдалечени острова
Животът на Палмерстън е прост. Няма магазин, има само две тоалетни, а дъждовната вода се събира и се превръща в питейна. Парите се използват само за покупката на консумативи от външния свят.
Токът е на разположение на жителите на острова от 6 ч. до 24:00 всеки ден. Наскоро построена, телефонната станция осигурява единствената постоянна връзка с външния свят.
Рибата за островитяните е основна храна и техният единствен износ. Един или два тона риба се замразяват и събират от кораба за доставки два пъти годишно. Той оставя на острова стоки от първа необходимост, като например ориз и гориво.
Като изключим товарните кораби, островът посещават лодки с туристи около десет пъти годишно. Тъй като няма курорти и хотели, обичаят на Палмерстън повелява първият, който посрещне туристите, да им предложи да гостуват в дома му.