Най-търсената професия в България
През следващите години IT специалистите ще продължат да бъдат най-желаните на пазара на труда, прогнозира министерството на труда. Гладът за компютърджии е от доста време, не е ясно откъде ще се осигурят толкова много кадри. Капацитетът на ВУЗ-овете се оказва недостатъчен както за многото желаещи да учат програмиране, така и за бизнеса, съобщава БНТ.
Професор Огнян Наков преподава софтуер в Техническия университет вече 27 години. Казва, че в последните няколко програмирането е първо желание за 60-70% от кандидат-студентите.
Проф. Огнян Наков, декан на Факултет “Компютърни системи и управление” в ТУ, коментира : "В моментните й ресурси няма да може.Тук сме в една зала, асистентката, която е една от високо ерудираните ни асистенти, тя завърши преди две години със златен медал магистратура. Ние сме успели да я привлечем. Но! Тя веднага ще вземе в частния бизнес заплата над 2000 лева, веднага. Тука заплатата е 500 лева".
Увеличаването на бройките за програмисти ще означава по-малко пари за не толкова търсените специалности, с което обаче висшите училища не са съгласни. Бизнесът мисли иначе.
Доброслав Димитров, основател на академия на програмисти, обясни: "На нас не ни трябва процентно увеличение на местата за информатика, а ни трябва в много пъти! И наистина страхът, че може би ще има твърде много, не трябва да го има, тъй като няма такъв вариант. Ама наистина няма! И 50 хиляди програмисти да обучим за 20-те хиляди, които ни трябват, просто ще дойдат още аутсорс компании".
Студентите, които ВУЗ-овете не могат да поемат, а и много други млади хора, отиват в частните академии за програмисти. Наричат ги “тренировъчни лагери”. За няколко месеца ставаш начинаещ програмист със стартова заплата от около 1000 лева. Средната е над 2300.
Светлин Наков, основател на университет за програмисти, коментира: – Задача на бизнеса е да си подготви сам кадрите, защото не можем да чакаме държавата да мисли за нас. Видяли сме, че там много трудно и бавно стават нещата. Фирмите търсят можене, да можеш да правиш, да пишеш, да действаш и да произвеждаш. В университети и училища се учи повече теория и по-малко практика. Ако трябва да го кажа с една дума – практика, практика, практика! Това е, което липсва, и това е, което ние предлагаме.
Някой все ще запълни нишата. А държавата има интерес да се включи. Най-малкото защото данните сочат, че повечето специалисти остават в България. Предпочитат да взимат и да харчат европейските си заплати у дома.