Apple прави сплит и ще връща 130 млрд. долара на акционерите
Вчера Apple обяви сплит на акциите си при съотношение 7 към 1 в последното изречение на прессъобщение, в което официално представи програма за връщането на капитали на стойност 130 млрд. долара заедно с тримесечните си резултатите.
Сплитът не променя по никакъв начин стойността на акциите на Apple — 7 акции на цена от 75 долара струват толкова, колкото и 1 акция на цена от 525 долара, но би направил книжата на компанията по-достъпни за индивидуалните инвеститори, които не могат да платят стотици долари за една акция.
Акционерите в Apple към 2 юни ще получат по шест допълнителни акции за всяка акция, която притежават, а книжата ще започнат да се търгуват на новите цени на 9 юни.
За последно Apple прави сплит на акциите си през 2005 г., когато компанията бе съвсем различна, а това бе две години преди дебюта на iPhone. От тогава, въпреки че цената акциите скачаше до нови висоти, компанията отказваше да направи сплит.
Не само покойният Стив Джобс бе против сплит на акциите. На годишното събрание на акционерите през 2012 г., когато акциите се търгуваха на цени близки до днешните, Тим Кук отхвърли идеята за сплит като каза, че подобен ход не “носи никаква полза на акционерите”.
Сплитът обаче далеч не е единственото нещо, което Apple ще прави, и което бе анатемосвано по време на втория период на Джобс в компанията. Увеличението на връщането на капитали до 130 млрд. долара (до 90 млрд. долара под формата на изкупуване на акции и увеличение на дивидента с 8% до 3.29 долара на акция, което ще струва 11 млрд. долара на година) бележи значителен завой от ерата по времето на Джобс, когато компанията трупаше кеш, а инвеститорите се задоволяваха с това да я оставят да го прави с надеждата, че тези пари ще бъдат използвани за иновативни продукти и продукти за масовия пазар.
Недоволството обаче нарасна след смъртта на Джобс. Въпреки че откакто Кук е начело на компанията, акциите й поскъпнаха до рекордни нива, Apple все още не е пускала продукт под негово управление, който да бъде счетен за революционен. Натискът върху главният изпълнителен директор и борда на директорите също се увеличава, като първо инвеститори като Дейвид Айнхорн и Карл Айкан призоваха компанията (в някои случаи не много вежливо) да връща по-голяма част от капиталите си на акционерите.
Завишената стойност на програмата за обратно изкупуване на акции и увеличението на дивидента обаче няма да дойдат от връщането на част от кеш на компанията в САШ. Apple планира отново да се обърне към дълговите пазари, както в САЩ, така и в чужбина, след като миналия май продаде облигации за 17 млрд. долара при първата си дългова емисия от над 20 години.
Що се отнася до дейността на Apple, компанията обяви 10.2 млрд. долара печалба, или 11.62 долара на акция, за второто тримесечие, както и 45.6 млрд. долара приходи. Предварителните очаквания на анализаторите бяха за 10.14 долара печалба на акция.
Apple е продала 43.7 млн. смартфона iPhones през второто тримесечие, или със 17% повече в сравнение със същия период година по-рано. Продажбите на таблета iPad обаче са били едва 16.4 млн., или с 16% по-малко на годишна база.
Акциите на Apple поскъпнаха със 7.8% до 565.65 долара в следборсовата търговия вчера. Това би определило цена на акциите след сплита ит малко над 80 долара за брой, ниво, което би било малко по-достъпно за индивидуалните инвеститори, но може да привлече и вниманието на комисията следяща компонентите и тяхната теглова стойност в индекса Dow Jones. Досега Apple оставаше извън Dow Jones, защото високата цена на акциите щеше да изопачи стойността на индекса без промяна във формулата на изчислението му.