Най-успешните трейдъри и мениджъри на Уолстрийт през 2013 г.
Най-успешните играчи на Уолстрийт през 2013 г.
През 2013 г. инвеститорите правиха големи залози за растеж на японската икономика, по традиция критикуваха управлението на големите корпорации, инвестираха в реформата на американската здравна система в навечерието на реформите Obamacare, върнаха в голямата игра разорената по време на кризата General Motors и спориха за етиката на бизнеса на онлайн казината.
И въпреки това мениджърите на хеджфондове и трейдърите не успяваха да смогнат на растежа на борсовите пазари. Но и самите играчи настояват, че съответствието на борсовите параметри вече не е самоцел: да се печелят много пари на Уолстрийт сега е възможно и при изоставане от критерия за 32% ръст на печалбата, характерна за дружествата, включени в S & P 500. И така кои бяха десетте герои на миналата година, които влязоха в класацията на Forbes:
10. Леон Купърман
Доход на фонда през 2013 г.: 730 милиона долара
Седемдесетгодишният Купърман вече две години показва много добро представяне. През 2013 г. фондът му Omega Advisors, който управлява активи на 9 милиарда долара, съобщи за доходност от 30% след 25% през 2012 година.
Купърман е израснал в Южен Бронкс и започва през 1965 г. като инженер, отговарящ за управление на качеството на услугите в компанията Xerox. След това получава своята магистърска степен от Колумбийския университет и отива да работи в Goldman Sachs, където достига поста ръководител на управлението на активи. Той напуска през 1991 г. и основава Omega, собствена компания за управление на средства. През 2013 г., Купърман продължи силната си благотворителна дейности чрез предоставяне на 25 милиона долара на Hunter College към Университета на Ню Йорк.
9. Лари Робинс
Доход на фонда през 2013 г.: 750 милиона долара
Лари Робинс може да спечели приз за ръководител на годината. Неговият хеджфонд Glenview Capital постигна доходност от 43%, а по-малкият по размер Glenview Opportunities - около 100%. През годината Робинс направи голям залог на инвестициите в акции на лечебни заведения, тъй като смяташе, че те ще получат големи печалби от реформата в системата на здравеопазването на Барак Обама - Obamacare. Като цяло през 2013 г. той игра за повишени, използвайки максимално ценните книжа за ръст на печалбата. 44-годишният Робинс основава хеджфонда си Clenview Capital Management през 2001 година. Днес той управлява активи за около 7.5 млрд. долара.
8. Кен Грифин
Доход на фонда през 2013 г.: 900 милиона долара
За фондовете Kensington и Wellington, членове на базираната в Чикаго фирма Citadel и управлявани от 45-годишния Кен Грифин, 2013-а се оказа много успешна, въпреки факта, че те губеха на американския фондов пазар. Основните фондове на Citadel контролират активи за 16 милиарда долара и показаха доходност от 19% след 25% през 2012 г. и 20% през 2011 година.
7. Рей Далио
Доход на фонда през 2013 г.: 900 милиона долара
Кралят на "богатите" хеджфондове 64-годишният Рей Далио управлява най-голямата специализирана компания в света Bridgewater Associates, чиито активи се оценяват на около 150 млрд. долара. Последните две години бяха предизвикателство за Далио. Рентабилността на неговия фонд All Weather през 2013 г. е намаляла с 4%, въпреки че стратегията за минимизиране на риска, използвана от Далио, се счита, че почти винаги дава добър резултат.
Pure Alpha, голям хеджфонд на Bridgewater, отчете ръст от 5%. През 2012 г., доходността му нарасна с по-малко от 1% и по този начин в продължение на две последователни години бе по-ниска от средната за пазара. Въпреки това слабите резултати през последните години не са намалили популярността на Bridgewater, нито пък уважението към него от страна на инвеститорите.
6. Джеймс Саймънс
Доход на фонда през 2013 г.: 1.1 милиарда долара
"Кралят на алгоритмичната търговия" през 2010 г. се оттегли от делата на своя хеджфонд Renaissance Technologies, който управлява активи за 25 млрд. долара. Но на своите 75 години Саймънс продължава да оказва влияние върху делата на фирмата си и получава доход от своите фондове, особено от мистериозната и непрекъснато генерираща печалби "стратегия на черната кутия", известна още като" Медальонът ".
Този възпитаник на Масачузетския технологичен институт започва като математик – теоретик и работи като дешифратор в Министерството на отбраната на САЩ по време на Виетнамската война. По-късно той оглавява катедрата по математика в университета в Stony Brook – Ню Йорк. През 1982 г. основава Renaissance, чието седалище е в Ийст Сетокет, щата Ню Йорк. Фондът чрез компютърна симулация разкрива неефективността на високоликвидните ценни книжа. Саймън дари над 1 милиард долара на своята благотворителна фондация Simons Foundation. Той оглавява организацията "Математика за Америка" и подкрепя изследванията в областта на аутизма.
5. Карл Айкан
Доход на фонда през 2013 г.: 1.7 милиарда долара
Вездесъщият Карл Айкан през 2013 г. воюва с Майкъл Дел, помогна за изгонването на Обри Маклендон на Chessapeake Energy, подписа страхотна сделка с Netflix и в съюз с Джордж Сорос победи инвеститора Бил Екман за Herbalife, докато открито оказваше натиск върху Apple да увеличи програмата си за обратно изкупуване на акции. В края на2013 г. инвестиционният фонд на Айкан получи 31% доходност, и това е доста внушително число.
4. Джон Полсън.
Доход на фонда през 2013 г.: 1.9 милиарда долара
Полсън определено прави най-впечатляващото завръщане на годината на Уолтрийт. След продължила три години криза 58-годишният инвеститор се завръща във висшата лига. Неговият фонд Recovery Fund, управляващ 2.7 млрд. долара, показа възвръщаемост от 63%, Paulson Enhanced - 33%, Advantage - повече от 26%. Смята се, че до 80% от активите под управление на Paulson & Co на обща стойност 20 млрд. долара, имат добър потенциал за растеж. Единственият залог, който не успя миналата година за инвеститора, беше златото. Падащите цени на благородния метал с 28% не само съкратиха доходността на Gold Fund, повечето от акциите на който са притежавани от Полсън, но също така и нанесоха щети на дохода от инвестиции в злато, които той направи в други хеджфондове.
3. Стив Коен
Доход на фонда през 2013 г.: 2.3 милиарда долара
През 2013 г., хеджфондът на Коен SAC Capital Advisors се призна за виновен за незаконни сделки с ценни книжа на поверителна основа и се съгласи да плати на федералното правителство 1.8 милиарда долара като глоби и санкции. Срещу двама служители на фонда бяха предявени официални обвинения. Въпреки всички нещастия, 58-годишният Коен продължава да прави това, което прави най-добре – да сключва изгодни сделки и да прави пари. SAC Capital получи възвращаемост от 19% на инвестициите си през 2013 г.
2. Дейвид Тепър.
Доход на фонда през 2013 г.: 3.5 милиарда долара
Бивш трейдър на Goldman Sachs, Тепър създаде нов стандарт за мениджърите на хеджфондове. Той отдавна демонстрира феноменален възвръщаемост на инвестициите, но особено ярко професионалните му умения се проявиха след кризата. През 2013 г., 56-годишният основател на Appaloosa Management надмина резултатите на фондовия пазар в САЩ и на повечето си колеги, като най-големият му фонд отчете печалба над 42%. През последните пет години, хеджфондът на Тепър носеше нетна печалба на година от почти 40%, а брутна - около 50%. В края на годината, той компенсира инвеститорите с част от парите, което се превърна в традиция в Appaloosa. През 2013 г., Тепър е заработил 3.5 милиарда долара.
Неговият фонд отбеляза двадесетата си годишнина, като обеща да дари 20 милиона щатски долара за благотворителност. В допълнение, миналата година Тепър предостави безвъзмездна помощ от 67 милиона долара на университета Карнеги-Мелън и продължи да подкрепя редица други образователни програми.
1. Джордж Сорос
Доход на фонда през 2013 г.: 4 милиарда долара
Легендарният инвеститор не губи делови нюх, въпреки напредналата си възраст. 2013-а се оказа свръхуспешна за Сорос. Неговият семеен хеджфонд Soros Fund Management получи възвръщаемост на инвестициите си от над 22%. Това не беше достатъчно, за да изпревари американския фондов пазар, но все пак донесе много пари на милиардера.
Сорос не навлиза в оперативната дейност на Soros Fund Management, който се разпорежда с 29 милиарда лично богатство инвеститора и средства, поверени му ит благотворителни организации. Дейността на SFM се управлява от Скот Бесънт, инвестиционен директор на фонда. Сорос запазва контрол над стратегическото развитие. Залогът срещу йената в началото на 2013 г. донесе на SFM 1 милиард долара. В допълнение, през миналата година, както вече казахме, Сорос участва в битки с конкуренти.
Бъдещият инвеститор е роден в Будапеща, оцелял след нацистката окупация на Унгария и учи в Лондонската школа по икономика, докато през 1969 г. създаде първия си хеджфонд. От тогава, той си е спечелил репутацията на един от най-решителните и далновидни играчи на Уолстрийт.