Най-богатите азиатски предприемачи
Общото състояние на най-богатите азиатски предприемачи е скочило с повече от 50% в последната година.
Богатството на 10-те най-богати бизнесмени в Азиатско-тихоокеанския регион възлиза на 169.9 млрд. долара към 31 март 2014 г. според данни на Wealth-X поръчани от CNBC. Сумата е нараснала с 52% в сравнение с година по-рано.
Не е изненадващо, че китайците доминират в тази класация с общо състояние в размер на 128.7 млрд. долара. И докато през миналата година в класацията имаше едва четирима представители на Китай и Хонконг, тази година те са седем.
Ето и кои са най-богатите азиатци:
10. Ли Хеджун, 46 г. (Китай)
Състояние: 10.6 млрд. долара
Ли Хеджун, който е председател и главен изпълнителен директор на гиганта за зелена енергия Hanergy Holding Group, е нов в класацията.
Той притежава 99% от Hanergy, която е един от най-големите производители на соларни панели и оборудване.
Неговото състояние до голяма степен се увеличава благодарение на скока в пазарната капитализация на Hanergy Solar Group, подразделение Hanergy group, чиито акции се търгуват в Хонконг. Пазарната стойност на компанията е била 30.6 млрд. хонконгски долара (3.94 млрд. долара) към април 2014 г.
Ли също така притежава една от най-големите частни водноелектрически централи в света в западен Китай.
9. Чароен Сириваданабакди, 69 г. (Тайланд)
Състояние: 11.3 млрд. долара
Чароен Сириваданабакди, който е собственик на най-голямата тайландска пивоварна Thai Beverage, пада до 9-о място в класацията през тази година, след като миналата година бе на 4-о място. Въпреки това състоянието му се увеличава до 11.3 млрд. долара, в сравнение с 10.7 млрд. долара през 2013 г.
Чароен основава бирената си империя през 1995 г., като бързо печели клиенти с местни видове бира и успява да установи контрол над 60% от пазара за пет години.
ThaiBev е основана през 2003 г., а акциите й се търгуват на борсата в Сингапур от 2006 г.
Напоследък Чароен е известен с това, че през миналата година надделя в борбата за придобиването на сингапурския конгломерат Fraser and Neave за около 11 млрд. долара. Това бе и най-голямото придобиване в Югоизточна Азия.
8. Ма Хуатенг, 42 (Китай)
Състояние: 13.2 млрд. долара
За Ма Хуатенг, съосновател и главен изпълнителен директор на Tencent Holdings, класациите за богаташи не са нещо ново. Той често попада в най-различни световни класации на милиардери, а през януари за кратко бе най-богатият китаец, след като цената на акциите на неговата компания нарасна до рекордно ниво.
Tencent, чиято пазарна капитализация възлиза на 139 млрд. долара и има близо 1 млрд. потребители, е една от най-мощните интернет компании в Китай заедно с Baidu, Alibaba и Sina.
Вижте още: Най-богатите хора в 24 страни по света
7. Дилип Шангви, 58 г. (Индия)
Състояние: 13.5 млрд. долара
Дилип Шангви е основател и управляващ директор на Sun Pharmaceutical Industries, която е най-голямата фармацевтична компания в Индия .
По-рано този месец компанията сключи споразумение за закупуването на своя конкурент Ranbaxy laboratories от японската Daiichi Sankyo за 3.2 млрд. долара, като по този начин ще създаде петата най-голяма компания за генерични лекарства в света.
58-годишният Шангви е най-големият акционер в Sun, чиято пазарна капитализация в момента възлиза на 21.1 млрд. долара.
6. Робърт Куок, 90 г. (базиран в Хонконг)
Състояние: 15.0 млрд. долара
Влиятелният магнат Робърт Куок е най-богатият малайзиец и вторият най-богат човек в Югоизточна Азия след тайландеца Данин Чеарванон, според класацията на милиардерите на Forbes за 2013 г.
Неговата бизнес империя се простира от селско стопанство през търговия до финанси и имоти. Той е известен като "Царят на захарта" заради това, че започва да инвестира в захарни плантации през 60-те години и на определен етап е контролирал 5% от световния захарен пазар.
В момента с най-голям принос за неговото богатство е делът му в Wilmar International - най-голямата публична компания за палмово масло, основана от неговия племенник Куок Кун Хонг.
5. Масайоши Сон, 56 г. (Япония)
Състояние: 16.4 млрд. долара
Масайоши Сон е единственият милиардер, който се изкачва в класацията в сравнение с миналата година. През тази година той е с едно място по-високо на петата позиция. Сон е основател и главен изпълнителен директор на интернет компанията Softbank, която е втората най-голяма японска компания по пазарна капитализация.
Акциите на Softbank поскъпнаха с цели 188% през миналата година.
Сон е един от интернет пионерите като се смята, че при спукването на дотком балона е изгубил 18 млрд. долара.
През 2006 г. Сон, който е личен приятел на Бил Гейтс и на покойния Стив Джобс, вкарва Softbank сферата на мобилните оператори, като купува японското подразделение на Vodafone за 15.5 млрд. долара. В последно време той е известен основно с това, че купи щатския мобилен оператор Sprint през 2012 г. за 21.1 млрд. долара.
4. Уан Дзиенлин, 59 г. (Китай)
Състояние: 16.6 млрд. долара
Имотният магнат Уан Дзеиенлин, който е председател на една от най-големите строителни компании в Китай, Dalian Wanda Group, стана и филмов магнат, след като неговата компания плати 2.6 млрд. долара през 2012 г., за да купи щатската AMC Entertainment.
Той също така се зае да построи "филмов град" в Далиен на стойност над 8 млрд. долара, който според него ще бъде най-голямата инвестиция във филмовата и телевизионната индустрия. Това е част от по-голямата му цел да притежава 20-процентен дял от световната филмова индустрия до 2020 г.
Компанията на Уан пък притежава над 9 млн. кв. м. имоти в Китай, които освен кината включват луксозни хотели, универсални магазини и караоке центрове.
Вижте още: С 414 нови милиардери се е сдобил светът през 2013 г.
3. Луи Че-Ву, 84 г. (Хонконг)
Състояние: 21.1 млрд. долара
Луи Че-Ву е основател на K. Wah Group, мултинационален конгломерат занимаващ се с имоти, шоубизнес и хотели, като част от нея и Galaxy Entertainment Group, чиито акции се търгуват в Хонконг.
Състоянието на родения в Китай Луи се увеличи значително, след като цената акциите на Galaxy, която притежава казина и хотели в Макао, нарасна двойно в последната година.
Луи влиза в хазартния бизнес през 2002 г. когато плаща 1.1 млрд. долара за лиценз в Макао.
Луи има скромен произход и започва бизнеса си като купува строително оборудване изоставено от щатската армия след Втората световна война, което внася в Хонконг и създава K. Wah Group през 1955 г.
2. Лий Шау Кий, 86 г. (Хонконг)
Състояние: 22.8 млрд. долара
Роденият в Китай Лий Шау Кий е един от най-богатите собственици на имоти в Хонконг. Той основава и все още оглавява Henderson Land Development, имотен конгломерат, притежаващ хотели, ресторанти и предлагащ интернет услуги.
Прякорът на Лий е "Уорън Бъфет на Хобнконг" заради неговото състояние, което се дължи на диверсифицирания му портфейл. Един от най-добрите му ходове е да прехвърли активите си от Китай в Хонконг преди началото на управлението на комунистическата партия в страната през 1949 г.
Лий е основен играч и в компании, които стоят зад икономическата мощ на Хонконг. Неговата група контролира фериботния оператор Hong Kong Ferry Company, както и Hong Kong & China Gas, която държи газовия монопол в Хонконг.
1. Ли Ка-Шинг, 85 г. (Хонконг)
Състояние: 29.4 млрд. долара
Най-богатият азиатски предприемач през тази година е Ли Ка-Шинг, председател на базираните в Хонконг мултинационални конгломерати Cheung Kong Holdings и Hutchison Whampoa. Той запазва челната си позиция в класацията за втора поредна година.
Чрез двете компании Ли Ка-Шинг контролира голям дял от бизнеса с товарни терминали в света и е ключов играч в търговията на дребно с козметични продукти.
Ли Ка-Пинг е известен с това, че предпочита скромния начин на живот. То носи евтини часовници, въпреки че живее в Deep Water Bay, един от най-скъпите райони на Хонконг.
Ли избягва да се появява в публичното пространство, но богатството му го е превърнало в знаменитост и той дори има собствена восъчна фигура в Музея на мадам Тюсо в Шанхай.