Кабинетът разглежда развитието на капиталовия пазар в България и свързаните с него структури и институции като един от основните приоритети в своята стратегия и програма за управление. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски, който участва в отбелязването на 100-годишнината от създаването на Фондова борса в България. Премиерът изтъкна, че в страната съществува благоприятна среда за развитие на борсата – добра законова база, структурирана добре институционална рамка, привлекателен фискален режим. „Това ми дава основание да разчитам и първите позитивните сигнали, които идват от края на миналата година и през тази - като сигнали на икономическото възстановяване“, заяви министър-председателят.

Според премиера вековен юбилей на която и да е фондова борса е забележително събитие. „Борсата винаги е привличала вниманието не само на инвеститори и спекуланти, а и на широката публика с много от характерните си особености. За специалистите борсата е индикатор на икономически тенденции, барометър на икономическите цикли; мястото, където можем да похарчим част или всичките си спестявания, да ги загубим или да ги умножим; мястото, където можем да оформим финансовата и капиталова структура на своя бизнес; мястото, на което се търгува най-универсалната стока – парите и техните капиталови инструменти. За неспециалистите борсата е като мираж, който не разбираме, но на който се възхищаваме. Може би точно, защото не го разбираме, вероятно и заради обвитите в известна тайнственост и специфичен професионален жаргон операции, заради бързите възходи и сривове, за това, че борсата е благоприятна среда за любимите на много от нас конспиративни тези, дори и ако щете, заради това, че тя е източник на особено остроумни и закачливи анекдоти“, добави г-н Орешарски.

Министър-председателят изтъкна, че историята на фондовите борси е най-илюстративната част от стопанската история, която от своя страна обяснява най-добре събитията от по-близки или по-далечни времена. „Ако тествате това твърдение, ще се убедите, че дори историята на българската фондова борса по един перфектен начин ще дешифрира успехите и неуспехите на българската икономика и дори на българската държава“, отбеляза премиерът. Той напомни колебанията в самото й начало в лоши военни времена, силните флуктуации по време на Голямата депресия, продължителното й отсъствие в периода на централизираното планово стопанство, стихийното й функциониране в първите години на стопански реформи в края на миналия век и възхода в началото на този век.

„Аз съм един от онази група ентусиасти от средата на 90-те години на миналия век, които вярвахме, че си струва да се работи за развитието на капиталовия пазар у нас, след период на силно компрометиране на капиталовите инструменти и израждането им в пирамидални такива. Днес се гордея с известен, макар и скромен принос за институционализиране на Българската фондова борса, такава, каквато е и днес, и с участието си в първия директорски борд на новосформираната институция през 1997 година“, каза още премиерът Орешарски.
По време на официалната церемония по отбелязване на годишнината министър-председателят беше награден със статуетка за приноса му като директор на дирекция във времето, в което борсата се е създавала и като член на Съвета на директорите.

„За своите 100 години капиталовият пазар в България показа издръжливост и воля за развитие. Следва своята основна мисия – да съдейства за създаването и развитието на търговията с финансови инструменти. Показател е и за икономическото развитие“, подчерта министърът на финансите Петър Чобанов. Той акцентира върху постоянния диалог между бизнес асоциациите и публичните органи по въпросите, които са от значение за капиталовия пазар. „Министерството на финансите е мажоритарен акционер в борсата, но в стратегията на правителството влиза идеята, за която работим, това скоро да се промени и то да бъде освободено от тази си роля“, отбеляза министър Чобанов.