В кои градове купуваме най-евтините основни храни?
Зелето и ябълките са най-поскъпващите хранителни продукти от началото на годината с повишения в цените им от съответно 40.9 и 21.4%, следвани от портокалите и бананите, чиито цени са се повишили с 18.4 и 14.4%, съгласно статистиката на ДКСБТ.
С най-много спрямо началото на годината поевтиняват оранжерийните краставици, чиято цена се е понижила с близо 50%. Вносните краставици падат с 45.3%, а вносните домати с 43.8%.
Извън плодовете и зеленчуците, захарта е хранителният продукт, чиято цена намалява най-много от началото на 2014 г. – с 14.6%. Оризът пък е хранителният продукт, поскъпнал с най-много по този критерий – с 3.65%.
Потребителите в София продължават да купуват най-евтините хранителни продукти, сочи още статистиката на Държавната комисия по стокови борси и тържища.
Потребителска кошница, съставена от десет основни хранителни продукта (захар, брашно, ориз, фасул зрял, олио, яйца, пиле замразено, кайма, краве сирене, кашкавал Витоша), струва на столичанина средно 28.3 лева.
За сравнение същата кошница струва средно 35 лева във водещите градове на страната.
Най-много за посочените хранителни продукти плащат в Ловеч – 41.36 лева, или с близо 50% повече в сравнение със столицата.
Плевен е друг град, където посочената кошница от продукти е с относително ниски цени, като там за нея потребителите плащат средно 30.9 лева.
По видове хранителни продукти най-евтината захар е в Благоевград при цена от 1.15 лева за кг. В града откриваме още най-евтиния ориз и зрял фасул, съответно при 1.3 лева и 2.4 лева за килограм.
Най-евтиното брашно е във Враца – 0.6 лева за кг., а най-евтино олио купуват във Велико Търново и Хасково – 1.78 лв. за литър. Във Велико Търново откриваме и най-евтините яйца – 13 стотинки за брой. Кравето сирене и кашкавалът Витоша са най-евтини за килограм в София.