Какво възпира ръста на Nikkei?
Много анализатори сочат като основна причина за слабото представяне на японския индекс Nikkei увеличаването на ДДС-то в Япония от първи април. В действителност обаче истинската причина за слабостта на индекса може да се крие на друго място – слабостта на щатския долар спрямо йената.
„Всеки си мислеше, че най-лесната сделка в света за тази година ще бъде дълъг долар-йена, вероятно до нива 105-110 йени за долар“, коментира Борис Шлосберг, управляващ директор в BK Asset Management, цитиран от CNBC.
“В момента сме при нива от 101 йени, предимно поради ниските лихви по щатските държавни ценни книжа“, допълва още специалистът.
Доларът се търгува при нива от около 101.50, което е далеч под върха му от миналата година при 105.44 йени.
Налице е изключително силна корелация между движението на долара спрямо йената и японския основен индекс Nikkei. „Колкото повече се понижава доларът спрямо йената, толкова повече ще се понижава и японският индекс Nikkei“, допълва още Шлосберг.
Японският индекс, който регистрира ръст от 57% през изминалата година заради масираните парични стимули от страна на централната банка, се е понижил с 14% от началото на годината, превръщайки се в един от най-зле представящите се основни борсови индекси.
„Ако лихвите по 10-годишните щатски облигации се понижат под 2.5%, налице е много голяма вероятност долар-йена да се понижи под психологическата граница от 100 йени“, смята Шлосберг.
Докато анализаторите очакват лихвите по държавните облигации да се повишават, предвид на плановете на Фед да ограничават стимулите, лихвите на практика са се понижили от началото на процеса по ограничаването им.
„Поскъпването на йената прави така, че политиката по стимулиране на ръста на японската икономика да не работи толкова добре, колкото се очакваше“, допълва Шлосберг.
Това кара специалистът да смята, че ще са необходими допълнителни средства от страна на японската централна банка, за да понижи йената и да даде стимул на ръста на икономиката.