Инвеститорите започват да гледат към развиващите се пазари?
Инвеститорите не харесваха развиващите се пазари през последните години, но нещата могат да се променят, според специалистите.
Април е първият месец от над година насам, в който фокусираните върху развиващите се пазари фондове са отчели нетен приток на средства, според данни на Capital Economics.
Най-много средства през изминалия месец са привлекли фондовете, фокусирани върху целия регион, пред тези, фокусирани върху отделни страни. От началото на годината възвращаемостта на фондовете, инвестиращи на развитите и развиващите се пазари, е почти еднаква.
„Растящият ентусиазъм сред инвеститорите, свързан с развиващите се пазари, до голяма степен е следствие на по-слабото им представяне в сравнение с развитите пазари“, коментира Джон Хигинс, главен икономист в Capital Economics.
Инвеститорите теглиха сресдтва от този род фондове от края на май миналата година, което инициира рязка обезценка на валутите на развиващите се страни. През тази година нова вълна на отлив на средства бе регистрирана след рязката обезценка на аржентинското песо и турската лира.
През последните месеци обаче сентиментът се променя в положителна насока заради възстановяването на щатската и европейските икономики. Наблюдава се и трайно поскъпване на валутите на развиващите се страни.
Фондовите пазари в Индия, Индонезия, Филипините, Южна Корея, Тайланд и Виетнам отбелязаха силен интерес от страна на чуждестранните инвеститори.
Индийският основен индекс се повишил с близо 10% през този месец, докато индонезийският е добавил близо 3% към стойността си.
Три са факторите, които допринасят за положителното развитие на индексите на развиващите се пазари – ребалансирането на портфейлите на инвестиционните фондове, очакванията за по-силен ръст в САЩ и Европа, което да даде тласък на износа на развиващите се икономики, по-добра диференциация между силните и слабите региони.
Има и специфични фактори, свързани с отделните развиващи се пазари, като например изборите в Индия, инициирали силен ръст на регионалните индекси в последните месеци.
Разбира се, пред регионите все още са налице известни предизвикателства. Ограничаването на паричните стимули от страна на САЩ, забавянето на ръста в региона заради стругтурните реформи в BRIC-страните и политическата нестабилност са част от основните заплахи.