МВФ: Рисковете се пренасят към развиващите се пазари
В най-новия си доклад за състоянието на световната икономика Международният валутен фонд (МВФ) твърди, че рисковете на развиващите се пазари се увеличават, въпреки възстановяването при развитите икономики.
Вчера МВФ понижи прогнозата си за икономическия растеж на развиващите се пазари до 4.9% през тази година и 5.3% през 2015 г. Очакванията бяха занижени с 0.2% за 2014 г. и 0.1% за 2015 г. в сравнение с предходната прогноза от януари.
Бразилия и Русия бяха две от основните развиващи се държави, чиито прогнози за растеж бяха понижение. МВФ намали очакванията си за икономическия растеж на Русия за 2014 с 0.6% до 1.3%, докато бразилската икономика се очаква да нарасне с 1.8% през тази година - с 0.5% по-малко в сравнение с предходната прогноза на МВФ.
В доклада фондът намеква за евентуалните глобални последици от решението на Федералния резерв на САЩ да ограничи агресивното си ежемесечно изкупуване на държавни облигации.
В доклада се казва: "Рисковете могат да дойдат от неочаквано бързото нормализиране на щатската парична политика или от други типове избягване на риска от страна на инвеститорите. Всеки от тези случаи може да доведе до финансово напрежение, отлив на капитали и трудно приспособяване при някои развиващи се икономики с риск от разпространение."
От МФВ отбелязват, че развиващите се икономики допринасят с над две трети към световния икономически растеж. От финансовата институция твърдят, че централните банки на развиващите се пазари трябва да позволят на обменните курсове на валутите си да варират; този тип парична политика е необходима там, където високата инфлация е проблем; и че политиците трябва да понижат бюджетните дефицити, както и да приложат по-нататъшни структурни реформи.
Китай и Индия се очаква да запазят стабилен икономически растеж в следвщаите две години, като от МВФ прогнозират 7.5% ръст за Китай до 2015 г.
Страните от Латинска Америка ще отчетат скромен икономически растеж, като икономическата активност в Бразилия е описана като "потисната."
Песимистичната прогноза за Бразилия съвпада с нагласите на рейтинговата компания Standard & Poor's (S&P), която в края на март понижи дългосрочния дългов рейтинг на страната до BBB-минус или едно ниво над „джънк“.
Президентът на Бразилия Дилма Русеф изпитва проблеми с възстановяването на икономиката след забавянето на растежа през 2011 г.
Очакванията за икономическия растеж на Русия и нейните съседки също бяха занижени от МВФ вследствие на продължаваща Кримска криза и по-общите последици от нея.
От МВФ заявяват, че: "инвестициите вече са отслабнали, което отчасти отразява политическата несигурност. В развиващите се европейски държави икономическият растеж се очаква да се забави през 2014 г., преди да се възстанови умерено през 2015 г."