ДКЕВР иска предоговаряне с Марица Изток 1 и 3
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране излезе с решение, което задължава Националната електрическа компания да поиска предоговаряне на споразуменията с ТЕЦ „AES – 3C Марица Изток 1 и ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ с цел значително намаляване на цената на произвежданата от тях електроенергия.
Освен това комисията ще предложи на енергийния министър да й предостави възможност да определя ежегодни количества „зелена” енергия, изкупувана на преференциални цени, съобщи bTV.
ДКЕВР цитира анализ на законовите разпоредби, свързани със задълженията на НЕК за изкупуване на електрическа енергия, като според него регламентираното в закона задължение на компанията не е съобразено с реалното потребление в страната.
Посочват се и данни за изкупена, но не потребена енергия за 274.4 млн. лева само от двете частни топлоелектрически централи.
Предоговарянето на условията, по които работят т.нар „американски ТЕЦ-ове” и по които се изкупува токът от възобновяеми източници, често са посочвани като начин за намаляване на крайната цена на тока за потребителите. И по двете направления ДКЕВР сега се позовава на европейски разпоредби.
Третият енергиен пакет да ни е на помощ
Комисията настоява НЕК да се споразумее с „Контур Глобал Марица изток 3“ АД за намаление на пълната цена на енергията от нейната централа в размер на 30%, като освен това произведеното от един от блоковете й трябва да се продава на свободния пазар.
Подобна сделка трябва да бъде постигната и с „Ей И Ес 3С Марица изток 1“ ЕООД – за 20-процентово намаление и изкарване на два блока на свободния пазар.
Едновременно с това комисията предлага на министъра на финансите да сезира Европейската комисия за необходимостта от разглеждане на условията по действащите споразумения, сключени на 13 юни 2001 г., в края на управлението на кабинета „Костов”.
Работна група от ДКЕВР е установила, че документите не съответстват на стандартните договори за изкупуване на ток, сключвани на европейските пазари, като поставят операторите на двете централи в по-изгодно икономическо положение, както от другите производители на енергия, така и от потенциалните нови участници на пазара.
„Направените анализи на условията в съответните договори показват, че механизмите за ценообразуване не съответстват на принципите за ценообразуване и целите на Третия енергиен пакет, премахващ пречките пред конкуренцията на енергийния пазар”, пишат от комисията.
Според нейните анализи, при намаляване на изкупната цена и излизане на три блока от централите на свободния пазар, разходите на НЕК до края на договорите ще спаднат с общо 5.4 млрд. лв. (ТЕЦ „Ей И Ес 3C Марица Изток 1“ – 3.5 млрд. лв., ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ – 1.8 млрд. лв.)
Преференциално, но по-скромно
От ДКЕВР коментират, че в наредбите на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) на икономически необосновани разходи, които се възстановяват чрез цените на всички крайни потребители.
Комисията предлага да бъде намален размерът на средногодишната продължителност на работа с 50% за вятърните и фотоволтаичните централи, която да бъде изкупувана от НЕК по преференциална цена, а останалите количества да се остойностяват по цената за излишък на балансиращия пазар.
Според разчетите на енергийния регулатор, това би довело до икономия в размер на 541 млн. лева само за ценовия период 01.07.2014 г. – 31.06.2015 г.
„Подкрепата за ВЕИ чрез преференциални цени съгласно препоръките на Еврокомисията обуславя, от една страна, огромния им ръст в енергийния микс, но от друга – води до отклонения от ценовите пазарни механизми и съответно до нарушаване на конкуренцията в сектора”, посочват от ДКЕВР.
Комисията напомня, че ЕК настоява за промяна на съществуващите мерки за подпомагане на сектора с цел потребителите да получават по-достъпна електроенергия.