Потребителски разходи в САЩ с първи спад от година
Потребителските разходи в САЩ падат за първи път от година насам през април, но в същото време има признаци на раздвижване при инфлацията, след като индексът на потребителските цени бележи най-голям ръст от ноември 2012 г.
Министерството на търговията на САЩ обяви днес, че потребителските разходи са намалели с 0.1% през април след повишение от 1% през март, което бе най-голямото от август 2009 г. насам.
Понижението през миналия месец е първото от април миналата година. Предварителните очаквания на икономистите, участвали в проучване на Reuters, бяха средно за ръст на потребителските разходи от 0.2% през април.
Спадът вероятно няма да се отрази на очакванията за рязък скок на икономиката през второто тримесечие, след като тя отбеляза свиване за първите три месеца на годината за първи път от три години насам.
Въпреки че потребителските разходи намаляват, инфлацията нараства. Ценовият индекс на потребителските разходи бележи ръст от 0.2% през миналия месец, след като нарасна също с толкова и през март.
Това повиши инфлацията до 1.6% на годишна база, което бе най-високото й ниво от ноември 2012 г. Инфлацията бе на ниво от 1.1% през март.
С изключение на хранителните и енергийните продукти, цените също бележат повишение от 0.2%. Ръстът им на годишна база е 1.4%. Това бе най-голямото увеличение от март миналата година.
Инфлацията обаче остава под таргета от 2% на Федералния резерв. Фед, който ограничава изкупуваното всеки месец количество облигации, не се очаква да започне да вдига лихвите преди 2015 г.