Скалите, които разказват тайните на кроманьонците
Ле Ейзие дьо Тайак е китно градче в югозападната част на Франция. Неговите смачкани под скалите сгради крият тайни за живота на първите хора на земята.
Градът е осеян с множество пещери и пещерни жилища, чиято история започва преди повече от 28 000 години. В района са открити скелетни останки от кроманьонците.
Праисторическите пещери около града съдържат някои от най-значимите археологически находки от палеолита. Освен скелети, са открити и инструменти, висулки и бижута, както и обширни рисунки на стените.
Районът се посещава от хиляди туристи всяка година. Те са радват на невероятните сгради, построени в миналото в скалата така, че да бъдат защитени от викингски нападения.
В скалите има десетки пещери, включително множество средновековни крепости, църква и музеи. Скалният масив Les Eyzies съдържа около 150 праисторически обекти, датиращи от палеолита и около 25 украсени пещери.
Вижте още: Загадката на безследно изчезналите
В Grotte de Font-de-Gaume има над 200 картини и гравюри на бизони, коне, мамути и елени, както и няколко стилизирани човешки фигури. Многоцветните рисунки датират от преди около 17 хиляди години.
Abri de Laugerie Basse е друг скален навес, който е обитаван преди повече от 17 хиляди години. Той е известен с големия брой инструменти и артефакти, които са открити, включително скулптура на кон и на женска фигура.
В Abri de Cro-Magnon са направени големи открития за кроманьонците. Заслонът обаче е закрит за обществеността, за да бъде запазен.