Принц Фелипе вече е крал Фелипе VI
Точно в полунощ местно време принц Фелипе официално стана крал на Испания под името Фелипе VI. Това се случи, след като крал Хуан Карлос официално абдикира вчера, слагайки край на 39-годишното си царуване.
76-годишният Хуан Карлос, който изведе Испания от диктатурата към демокрацията, но по-късно пострада от скандали, слезе от трона на кратка, тържествена церемония в късния следобед вчера в стария Кралски дворец в Мадрид в присъствието на 150 гости.
Той подписа акт, с който парламентът откри пътя за 46-годишния Фелипе да поеме короната. Церемонията по неговата интронизация ще започне в 10.30 часа местно време на съвместно заседание на горната и долната камара на парламента, съобщават ИТАР-ТАСС и АФП.
Фелипе VI ще положи клетва, а след това ще произнесе реч, в която се очаква да обяви основните направления на своята дейност в качеството на държавен глава. В Испания малцина са онези, които се съмняват, че 46-годишният нов испански монарх е способен да замени достойно баща си Хуан Карлос I.
Принцът е получил добро образование в Испания, Канада и САЩ. Той е преминал военна подготовка във всички родове войски. От детските си години той е свидетел на работата на баща си и е бил в досег с международния и националния политически живот.
Във връзка със своите задгранични официални пътувания той се познава с много чуждестранни ръководители и членове на кралски семейства. Обикалял е всички автономни области на Испания и познава добре техните проблеми, посочва БГНЕС.
Като личност той е сдържан, добре възпитан и скромен. Репутацията му не е опетнена със скандали, а семейният му живот с принцеса Летисия и двете им дъщери е пример за добри взаимоотношения. Той обаче се качва на престола в момент на сложен за Испания и кралското семейство период.
Доверието на гражданите в институциите и политиката е паднало много във връзка с дълбоката икономическа криза и невинаги ефективната политика на редуващите се в управлението Народна партия и Испанска социалистическа работническа партия.
Монархията също не стои високо в очите на испанците, които я приемат все повече като анахронизъм и я виждат като антидемократична институция, която трябва да бъде премахната. През последните десетилетия в Испания се изостриха и националните проблеми, което се изразява в засилването на сепаратистките настроения в Каталония и Страната на баските.
Населението на тези райони вижда в монархията един от виновниците за нежеланието на централната власт да защитава пълноценно неговите интереси. Така че ролята на новия крал ще бъде да подмлади испанската монархия, да й даде онази легитимност в очите на хората, от която тя се нуждае, за да остане като реална институция в Испания.