Седем мита за фондовия пазар
Финансовите пазари са изключително динамични и сложни и всеки, който подходи към тях лековато, с погрешни схващания и без достатъчно подготовка, рискува да загуби капитала си. Ето седем от най-разпространените митове за пазара според финансовото издание Market Watch.
1. И ти можеш да си като Уорън Бъфет
Един от най-великите инвеститори за последните тридесет години често е идеализиран, а успехът му е свеждан до определени правила и модели на поведение.
Виж още: 25 причини за успеха на Бъфет
Инвеститорите обаче не бива да се залъгват, че могат да копират успеха на Бъфет, свеждан често просто до „правилен подбор на стойностни компании“.
Фондът Berkshire Hathaway, управляван от Бъфет, е хеджфонд, който следва много и най-разнообразни стратегии, присъщи по-скоро на частните хеджфондове, отколкото на фондовете, ориентирани към стойност.
Да се копира и повтори успехът на този фонд от индивидуалните инвеститори може не само да е трудно, но дори невъзможно.
2. Получаваш това, за което си платил
Традиционните схващания са, че по-високите такси и комисиони събирани от хеджфондовете са цената на потенциалния по-висок доход.
Виж още: Защо да не инвестирате в хеджфондове
Историята обаче сочи, че повечето фондове трудно успяват да бият пазара. Нещо повече те таксуват с 0.8% повече от индексните фондове, отличаващи се с ниски такси. И макар разликата да изглежда малка, с годините се натрупва и води до значително по-слабо представяне.
Един пример ясно описва разликата в дохода следствие на по-високите такси и комисиони. Инвеститор насочил 100 000 долара в затворен индексен фонд с хоризонт от 30 години и доходност от 7% годишно би получил 590 000 долара след изтичане на срока, спрямо 740 000 долара за инвеститор, насочил средствата си към индексен фонд с ниски разходи.
Трябва да се има предвид, че милиони инвеститори са вложили своите средства във фондове, които не бият пазара.
3. Трябва да се фокусирате или върху фундаменталния, или върху техническия анализ
Във финансовите среди е налице сериозен сблъсък между привържениците на фундаменталния и техническия анализ, като много от подкрепящите единия тотално отричат другия.
Виж още: Съчетавайте фундаменталния с техническия анализ
Възможно е и двата вида анализи да се използват, дори в съчетание един с друг. Спорът може да се определи като дали да се шофира само с поглед през предното стъкло, или с ползването и на огледалата за обратно виждане.
Истината е винаги някъде по средата.
4. Митът за пасивното инвестиране
Няма такова нещо като пасивен инвеститор. Истината е, че по един или друг начин сме активни инвеститори било то с действия като реинвестиране на печалбите, ребалансиране на портфейла, прибиране на печалби, теглене на средства при нужда и т.н.
Виж още: Защо инвеститорите се представят по-зле от пазара?
Трябва да сме наясно как нашите действия се отразяват на портфейла ни и на доходността в позитивна и негативна посока.
Добре е да ограничаваме разходите по такси и комисиони, но не на цената на понижаване на доходността с прекомерното опростяване на портфейла.
5. Фондовият пазар ще те направи богат
Повечето пазарни участници гледат на финансовото си положение в номинално изражение. Когато гледате към представянето на портфейла си, трябва да гледате в реално изражение. Следете какво наистина влиза в джоба ви с отчитане на фактори като инфлация, комисиони, данъци и т. н.
Фондовият пазар не е мястото, което ще ви направи богати. Списъкът на най-богатите от Forbes 400 не включва имената на хора, забогатели от търговия на борсата. Богатите попадат в списъка благодарение на създаването и управлението на добри компании. Фондовият пазар може да ви помогне да съхраните и поддържате богатството си.
6. Трябва да биете пазара
Много е трудно да се избегне убеждението, че трябва да се „представяте по-добре от пазара“ с изборът на „правилните акции“.
Опитите да се победи пазарът често водят до поемането на прекомерни рискове, които не са особено подходящи и в крайна сметка водят до значителни загуби. Вместо това трябва да алокирате средства в активи, подходящи за финансовите ви цели и толерантността ви към риск.
7. Дългосрочното държане на акции е най-добрата стратегия
Най-вероятно сте чували за стратегията „buy and hold“, подкрепяна от примери като колко биха станали инвестирани сега средства след 40 години въз основа на историческото представяне на индексите. Трябва да знаете обаче, че това което се е случвало преди не е сигурно, че ще се повтори.
Портфейлите трябва да се променят в зависимост от настъпването на ключови събития в живота на всеки, като създаване на семейство, покупка на имот, плащане за колеж, наближаване на пенсионна възраст и др. важни събития.