Работодателските организации и синдитите искат спешна среща с БНБ
Работодателските и синдикалните организации се обединиха около позицията да се сформира Надзорен съвет, който да даде експертни решения за излизане от кризата "КТБ". Те настояват още за спешна среща с управителния съвет на БНБ, както и старт на процедурата по включването на България в Европейския банков съюз.
С отворено писмо до президента на България Росен Плевнелиев, министър-председателя Пламен Орешарски, управителя на Българска народна банка Иван Искров, председателя на Комисията за финансов надзор Стоян Мавтодиев и ръководствата на парламентарно представените политически партии те настояват за учредяването на надзорен комитет (steering commitee), в който да вземат участие действително компетентни и опитни в санирането на банкови институции професионалисти.
В този комитет трябва да се включат както независими авторитетни банкери, финансисти и юристи, представители на всички заинтересовани в оздравяването на банковата група лица – различните класове вложители, кредитополучатели, облигационери, досегашни акционери и потенциални инвеститори, пише още в писмото.
Задачата на надзорния комитет е да състави и представи на заинтересованите страни честен и обективен информационен меморандум и да предложи финансово обосновано и цялостно решение за оздравяване и реструктуриране на банковата група, което да отчита и балансира законните интереси на всички засегнати (структуроопределящи фирми, болници, училища, държавни органи, общини, пенсионери и др.).
Невъзможността да се ползват средствата ще доведе до фалити, неизплащане на работни заплати и загуба на хиляди работни места. Само фирмите от военно-промишления комплекс ще загубят над 25 000 работни места.
Целта на комитета е на базата на договорно и доброволно споразумение между заинтересованите страни да се постигне възможното максимално бързо възстановяване на дейността на банките и в максимална степен съхраняване на стойността на вложените в банковата група депозити, вземанията на кредиторите и на правата на акционерите.
Това е обичайната и добре позната световна практика. Създаването на Надзорния комитет не освобождава от отговорност компетентните лица и институции.
От Асоциацията на индустриалния капитал, Българската стопанска камара, Българо-търговско промишлената палата, КРИБ и синдикатите настояват още незабавно да започнат преговори за влизането на България в Европейския банков съюз.
"Ние настояваме за пазарно решение на финансовите проблеми на банковата група КТБ, което не трябва да бъде за сметка на българския данъкоплатец и държавния бюджет.
В същото време предупреждаваме, че няма да приемем банковата група да бъде безнаказано разкъсана и разграбена, а вложените в нея пари на нашите членове и всички останали клиенти да бъдат присвоени, загубени или разхитени", пише още в писмото на организациите.