Селфи на маймуна на път да доведе до съдебен спор
Интелектуалната собственост в интернет си остава спорен въпрос, а сега се готви дори и съдебно дело заради относително нова форма на изкуството — селфитата на маймуни.
Британски фотограф ще трябва да плати 10 000 паунда (близо 17 000 долара) съдебни разходи за опитите си да премахне селфи на маймуна от секцията с безплатни снимки на Wikimedia, информира Telegraph.
От Wikimedia твърдят, че снимката, която маймуната прави с фотоапарата на фотографа Дейвид Слейтър, принадлежи на самата маймуна.
"Ако маймуната е направила снимката, тя притежава авторските права, а не аз, това е основният им аргумент," казва Слейтър пред Telegraph. "Това, което те не разбират е, че подобно нещо трябва да се реши в съда."
През 2011 г. Слейтър правил снимки на черни макаци в Индонезия, когато една от маймуните взела фотоапарата му и несъзнателно си направила стотици селфита. Впоследствие една от най-ясните снимки набира сериозна популярност в интернет.
От Wikimedia, базирана в САЩ организация, която стои зад Wikipedia, са отказали многократно на молбите на фотографа да премахнат снимката, която се използва онлайн без негово позволение, заявявайки, че тъй като самата маймуна е снимала, тя трябва да притежава авторските права.
Много от направените от маймуната снимки са размазани, на някои от апаратът е бил насочен към земята, но има и няколко невероятни фотографии, в това число селфи направено от озъбил се женски макак, което преди време попадна в новинарските емисии и донесе на г-н Слейтър неговите 15 минути слава.
След като се появява по различни сайтове, вестници, списания и телевизионни предвания по цял свят, Слейтър в момента трябва да влезе в съдебна битка с Wikimedia, тъй като организацията добави снимката към своята колекция от снимки, които могат да се използват свободно без заплащане.
Слейтър твърди, че това решение на Wikimedia поставя под заплаха доходите му, тъй като в момента всеки може да вземе снимката и да я публикува безплатно, без да му плати нищо.
Той твърди, че пътуването му до Индонезия е било изключително скъпо и че не е изкарал особено много пари от снимката, въпреки огромната й популярност.
“Пътуването ми струваше около 2 000 паунда. Да не споменаваме, че носех оборудване за 5 000 паунда, застраховалата, компютрите, които използвах за обработката на снимките. Фотографията е скъпа професия” , казва той.
“На всеки 10 000 снимки, които правя една печели пари и от това се издържам. Това бе една от тези снимки.”
Сега, за да отнесе своя проблем към съда, Слейтър е изправен пред съдебни разходи в размер на 10 000 паунда.