Л. Хампарцумян: Не вярвам да има друг случай като КТБ
Очевидно е, че КТБ е била с неустойчив бизнес модел, защото се чуват факти, които трябва да се потвърдят, но са директно в криминалната част на възможностите какво точно се е случило, каза в “Денят започва” по БНТ Левон Хампарцумян – председател на УС на Асоциацията на банките в България.
По отношение на разрешаване на проблема с банката трябва да се разделят нещата. Едните са чисто технически – действията на БНБ и евентуално на правителството и Фонда за застраховка на депозитите, които трябва да направят необходимото, за да могат хората да си получат парите, сподели Хампарцумян.
От друга страна, има обаче цяла друга сфера, но това са действията на прокурорите относно повдигнатите обвинения на ръководителите на банката, поясни банкерът.
Нужен е подробен анализ, за да се разбере какво точно се е случило в КТБ и да се вземат техническите решения за това как най-добре да се съхрани стойност в това, което е останало в банката, каза още той.
Банка се избира, така както се избира гадже, училище за децата и т.н., тоест вземат се предвид всички плюсове и минуси.
Знаете, че КТБ, по един или друг начин, сме я свързвали с кръг от влияние в политиката, икономиката и медийната среда в България. Някой хора са приемали това за риск, други – за гаранции.
Не вярвам да има друг подобен случай, тъй като и бившият премиер Орешарски веднъж се изпусна или подхвърли, че КТБ не е банка като другите банки.
Трябва да се направи всичко възможно, а за това има много начини, големите вложители (тези с депозити за над 196 000 лв.) да получат цялата сума или максимално близка сума до техните депозити, каза още Хампарцумян.