Защо си заслужава да не напускате първата си работа
Дори и ако сте от късметлиите, които знаят какво представлява мечтаната работа (а повечето от нас не знаят и след завършването, и няколко години след това), вашата първа работа със сигурност е била на въвеждащо ниво и далеч от идеала.
Работата ви не представлява истинско предизвикателство или пък интелектуален стимул. Чувствате, че трябва да се доказвате, но са малко хората, които ще ви се доверят и ще ви възложат отговорност, която да разкрие истинския ви потенциал.
Което, логично, означава, че през повечето време сте леко отегчени и незадоволени, но вътре в себе си пазите надеждата някой да прозре таланта и интелигентността ви и да ви даде шанс да се докажете.
Вероятно сте работили на първото си работно място поне месец. Или пък цели три години? И в двата случая може би се чувствате принудени да напуснете. Тъй като някъде там има работа, която не е лишена от предизвикателства, далеч е от предвидимото, незадоволяващото и сковаващото разума, нали?
Добрата новина е, че там има много повече.
Лошата новина е, че напускането на сегашната ви работа няма да ви помогне да стигнете до там.
Представяме ви няколко мъдрости от живота и кариерата, които помагат при общия случай „Аз наистина искам да напусна”:
1. Напускането на работа без наличието на план ще ви изтреля там, където сте в момента.
Когато хората усещат непреодолимо желание да напуснат сегашната си работа, те обикновено са водени от фактори, като този колко много не понасят сегашната ситуация, отколкото какво наистина искат да правят след напускането.
А когато взимате решения като реакция на нещо, което не харесвате, се озовавате в ситуация, в която плувате по течението, позволявайки нещата да ви се случват, вместо вие да сте инициаторът им.
Така че, ако не сте напълно наясно какво ви вълнува и искате да направите след напускането, няма кой знае какъв смисъл да пишете едномесечно предизвестие. В противен случай все едно сте хвърлили зарчетата с надеждата да ви се падне нещо по-добро от предишното (но да не сте сигурни, че ще е по-добро). Което навежда на:
2. Използвайте времето си, за да откриете как кариерата и страстта ви могат да се пресекат.
Изключително умно е да използвате времето, с което разполагате сега, за да откриете страстта си и как тя може да бъде свързана с кариерата ви, преди да напуснете настоящата си работа и да постъпите на друга, която няма да е кой знае колко по-добра.
Малка подсказка: вашета работа-мечта обикновено е пресечната точка между това, в което сте добри, и това, към което изпитвате страст.
Вижте още: 8 неща, които новите служители не бива да правят
Повечето хора изживяват живота си, правейки нещо, за което са добре технически обучени. И те са наистина добри в това, което правят. Работата им обаче може въобще да няма нищо общо с това, за което ги е грижа. Можете да бъде брилянтни в сферата си, но ако не ви е грижа как оползотворявате времето си, какъв е смисълът?
От друга страна, може да бъдете супер ентусиазирани в определена професия, но да не ви бива. Малко са хората, които ще плащат само са ентусиазма ви. Именно заради това талантът + страстта = работата-мечта.
3. Има светлина в края на тунела.
Много хора не страдат от кой знае каква угриженост покрай напускането на работата си, тъй като веднъж са осъзнали, че няма да бъдат там завинаги. Нормално е да се чувствате претоварени, нервни и стресирани, когато не виждате светлина в края на тунела.
Веднъж щом проактивно (а не реактивно) изградите следващата си стъпка, базирана на страстта си, става много по-лесно да понесе времето, през което работите на сегашната си работа, докато дойде моментът грациозно да се оттеглите.
Светлината в края на тунела се появява, когато решите да предприемете проактивно действие.