Спадът за световните индекси продължава, златото поскъпва
Азиатските индекси се понижиха, продължавайки загубите си от миналата седмица, когато от световната борсова капитализация бяха заличени 1.54 трлн. долара.
Понижение под психологическата граница от 1 900 пункта регистрираха и фючърсите на щатските индекси, които се търгуват при нива от 1 891 пункта, или близо до най-ниската достигната стойност през август.
Индексът MSCI Asia Pacific се понижи с 0.7%, насочвайки се към най-ниското си затваряне от март насам.
Доларовият индекс се понижи с 0.4%. Десетгодишните щатски облигации се повишиха до 11-месечен максимум.
Брентът продължи с понижението си от миналата седмица, като се търгува вече под 90 долара за барел с доставка през ноември.
Понижението при акциите стана в резултат на опасенията, че финансовите оценки на компаниите са твърде високи, преди Фед да стартира с повишението на лихвите, след като през този месец окончателно премахне стимулите за щатската икономика.
В същото време признаците за ръста на световната икономика са тревожни, като слаби икономически данни идват за икономиките на страни от Китай и Япония до Германия.
През изминалата седмица МВФ занижи прогнозата си за ръста на световната икономика, визирайки слабостта на еврозоната и очакваната такава на щатската икономика.
„Инвеститорите са притеснени за четвъртото тримесечие, както и за следващата година“, коментира Райън Хуанг, стратег в IG Ltd., цитиран от Bloomberg.
“Данните от Китай днес бяха по-добри от очакванията, но на пазара се е насъбрал твърде много негативизъм, за да могат да променят нещо. Инвеститорите най-вероятно ще чакат по-нататъшни добри данни, преди да видим възстановяване“, допълва още специалистът.
Китай оповести 31 млрд. долара търговски излишък след изненадващ ръст със 7% във вноса и 15.3% в износа. Резултатът бе с 12% по-добър от средните очаквания на анализаторите.
Доларът поевтиня спрямо повечето основни валути днес. Индексът, следящ представянето му спрямо останалите основни валути, се понижи до най-ниското си ниво от седмица. Той достигна четиригодишен връх на 3 октомври.
Еврото се повиши с 0.4% спрямо долара до 1.2675, като щатската валута поевтиня до 107.24 йени, което бе най-ниската й стойност спрямо японската валута от 17 септември насам.
Австралийският долар се повиши с 0.5% до 87.3 щатски цента, а новозеландският добави 0.6% до 78.63 щатски цента.
Златото с незабавна доставка поскъпна с 1% до 1 235.01 долара за унция, което бе най-високото му ниво от 17 септември. Среброто, платината и паладият добавиха по над 0.5% към стойностите си.