Четири причини за стреса в офиса и как да се преборим с тях
Съществуват поне 4 основни причини за стрес в офиса. Ние разполагаме с методи, с които да ги неутрализирате.
Като нервна можете да определите почти всяка една съвременна професия. Причина за нервите и стреса могат да бъдат много неща – шумът на работното място, неадекватно избраното осветление, недоволството на шефа и т.н.
Строгият началник
Според изследване, строгите шефове от филмите не са художествена измислица, а суровата реалност. Отношението на началника към подчинените е основна причина за стрес на работното място.
Несправедливостта от страна на шефа е способна да убие всякакъв ентусиазъм у работника, допълват датски учени. Те са установили, че поведението на началника спрямо подчинените провокира депресия по-често, отколкото преработването.
„Ако изпитвате негативни емоции към шефа си, трябва да се постараете да откриете причината и да се научите да ги трансформирате”, съветва психологът Мария Давидова.
Плътният график
Фиксираното работно време от 9 до 18:00 часа, разбира се, позволява на началника да контролира по-лесно служителите си, но отрицателно се отразява на емоционалното състояние и производителността на труда.
Ерин Кели и Филис Моен от универститета в Минесота са провели изследване, в което са взели участие 600 служители от различни фирми. За известно време им било позволено да работят с гъвкаво работно време и сами да планират работния си ден. Пред шефовете отчитали само обема на свършената работа.
Този подход не само позволил да се повиши производителността, но и да се намали текучеството на персонал.
Участниците в експеримента, от своя страна, признали, че наедно с професионалните дела успели да подобрят и семейния си живот, тъй като нагаждайки сами работното си време, са успели да свършат немалко важни за семейството неща. Такива, които обикновено отлагали за свободното си време и ставали постоянно повод за конфликт.
По думите на психолога Ана Кучкина, изследването не бива да бъде възприемано като причина да се заклейми плътното работно време от 9:00 до 18:00 часа като абсолютно зло.
„Графикът е необходим за ориентация и стимулиране на мотивацията, като съответства, разбира се, на реалните възможности на служителите”, допълва тя.
Вижте още: Три фрази, които ни стресират на секундата, в която ги изричаме
Високите нива на шума
Има хора, които са продуктивни, когато работят в компанията и шума на други хора. Има и такива, които могат да се съсредоточат при тишина и в уединение.
Най-голямата вреда на големите офиси е шумът, твърдят експерти. Научна група от университета Корнел е проследила нивото на хормона на стреса кортизол при две групи работещи – такива, които разполагат с лично пространство, неголеми кабинети, и такива в отворен офис. Трябва ли да добавяме, че нивото на кортизола е било по-ниско при тези в уединение?
Обстановката в офиса
Психологическото състояние на служителите до голяма степен зависи и от това каква обстановка ги заобикаля. В това са уверени специалисти от Швеция. Според изводите им след проведено изследване, в просторни и светли помещения хората работят в по-весела обстановка, отколкото в малки и пренаселени кутийки.
Друг от изводите сочи, че мъжете са най-потърпевши от такива условия на труд.
Според специалисти от Тексас, ако работите в малък офис, разполагането на снимки на любими хора или пък сувенири от пътувания ще направи работният ви ден по-поносим.
Работният ден, изпълнен с много задачи
Работодателите считат за плюс умението на служителите им да работят върху няколко задачи едновременно. А това, че такъв начин на работа може да се отрази негативно върху душевното състояние на служителя, не го отчитат.
Професор Глория Марк от университета в Калифорния е наблюдавала повече от 1000 часа работата на служители в компютърна фирма. Известна част от работата им изисквала да изпълняват спешни и непланирани задачи в срок.
Всяка една допълнителна задача, след която се налагало да се върнат към основната си дейност, пивишавала нивото на нервното напрежение и фрустрацията и пречела на концентрацията им.
„Изпълняването на много задачи може да привнася интерес в работата на фона на монотонността и еднообразието, но, от друга страна, трябва да е съобразено с възможностите на служителя”, обяснява Ана Кучкина.
В крайна сметка, ако не можете да избегнете стреса на работното място, разполагате с друго решение – опитайте се да го използвате в полза на други дела.
„Стресът не винаги е нещо лошо – той ни поддържа в тонус, за да можем да се справяме със задачите в живота, включително и в работата. Обаче ако стресът, който превишава възможностите ни, е постоянен, може да доведе до неприятни последствия”, смята експертът.
Ако сте подложени на много стрес на работното място, задължително намерете начин да разпускате!