Стоян Александров: Има шансове КТБ да бъде спасена
Според индиректна информация, докладът на квесторите за КТБ, който ще излезе в понеделник, ще бъде негативен и ще се опита да докаже дупка от 3 милиарда. Но независимо от това какъв ще бъде той, все още има шансове банката да бъде спасена.
Това заяви пред TV7 бившият финансов министър Стоян Александров. Той обаче посочи, че възможните решения за оздравяване на КТБ са изисквали технологично време, което не е било използвано за обсъждането им.
Александров допълни, че дори в процеса на преговори за съставяне на правителство политиците не са потърсили мнение за финансовата и банковата стабилност от екипа експерти, търсещи решения за КТБ.
Александров обясни, че от всички варианти фалитът на КТБ не само е най-скъпият, защото ще опразни гаранционния фонд, ще глътне допълнителни средства и ще затрудни редица институции и фирми, свързани с банката, но е и сред най-опасните сценарии, защото води към банкова и финансова нестабилност.
Той подозира, че нормалното иначе договаряне за цесии, което сега се превръща в "много лоша практика" заради голямото редуциране на дълговете, може да предизвика атаки и срещу други банки. Това от своя страна може да доведе до емитирането на дълг, предупреди Александров.
Според него "тогава гърми всичко – и финансовата, и макроикономическата стабилност, а ако дългът е по-голям, ще представлява натиск върху валутния борд".
Финансистът предлага да се потърсят решения за излизане от кризата с КТБ, които още не са изчерпани, за да се върне доверието в институциите, политиците, парламента и правителството.
"Едно доверие би било предпоставка отново да дойдат чужди инвестиции, а хората да спрат да спестяват, да започнат да харчат малко повече и така да се раздвижи вътрешният пазар", каза Стоян Александров, цитиран от БГНЕС.