82 фирми изяли влоговете в КТБ
Страшната истина лъсна. КТБ се оказа бомба с невиждани последствия. Задмина многократно финансовите пирамиди, които рухнаха от средата на 90-те.
Дългоочакваният одит на БНБ показа: 82 фирми са източили КТБ. Те са взели 64% от всички раздадени от банката кредити. Скандалните данни са записани в одита на банката, извършен от "Ърнст енд Янг одит" ООД, "Делойт България" ООД и "АФА" ООД.
БНБ публикува вчера на страницата си само извадки от него. Според тях, както "Стандарт" първи съобщи, капиталовата дупка в Корпоративна е 4.222 млрд. лв.
Тези 82 фирми са главните виновници за огромния процент лоши кредити в банката (или обезценките на активи). Неизрядните длъжници формират 3.434 млрд. лв. от всички 4.057 млрд. лв. невъзвръщаеми заеми от КТБ, по данни от 30.09.2014 г.
Към същата дата общата сума на активите на поставената под специален надзор банка възлиза на 6.662 млрд. лв. Всички депозити на гражданите в Корпоративна пък са били 4.371 млрд. лв. Или заради престъпното управление на трезора на практика са източени всички спестявания на гражданите в него, или две трети от капитала на банката.
"Поради гореизброените причини БНБ изпраща докладите на одиторите на вниманието на Софийска градска прокуратура", обяви централният депозитар. Още със старта през лятото на следственото дело за източване на банката едно от главните неща, които разследващите проверяват, е раздаването на кредити на фирми, свързани с бившия мажоритарен собственик Цветан Василев и ръководени от негови секретарки, шофьори и други служители.
Още в първия работен ден на 43-ото народно събрание БНБ ще връчи обобщена информация заедно с всички свои решения по случая на депутатите.
Фирмите от рисковата група са предимно холдингови структури, преобладаващата част от които обаче нямат собствена оперативна дейност и никакъв персонал, констатират одиторите. Те са създадени сравнително отскоро и разчитат главно на трети лица, за да си връщат кредитите.
Повечето от тях се афишират като инвестиционни дружества, но в кредитните им досиета липсват погасителни планове. Най-тревожно е обаче състоянието на обезпеченията по техните кредити. Според заключението на одиторите, "коефициентът на покритие на дълга с валидни обезпечения, като се вземе предвид възстановимата им стойност, е едва около 2%".
Това означава, че едва два процента от отпуснатите заеми могат да се покрият при продажба на заложените обезпечения. От което проверяващите правят извода, че при разрешаването на заемите ръководството на банката не се придържало към разумни и консервативни банкови практики.
Масови са случаите в КТБ на липса на пълни анализи на бизнес планове и разчети към проектите и тяхното финансиране. Ръководството на банката не е осъществявало наблюдение и контрол над редовното погасяване на кредитите и е допускало да се предоговарят многократно някои от тях, без да има необходимите обосновки за това, констатират одиторите.
Документацията в кредитните досиета е в плачевно състояние, което не е позволявало да се осигури редовно наблюдение върху заемите.
Прокуратурата вече повдигна обвинение за източване на над 206 млн. лв. от КТБ срещу Цветан Василев. Той се разследва и за пране на пари. Василев е в Белград в очакване на делото за екстрадирането му.