Ще се отразят ли стрес тестовете на банките в България?
Едни от най-големите последствия от стрес тестовете на Европейската централна банка (ЕЦБ) могат да бъдат усетени в Източна Европа, тъй като мултинационални банки, които трябва да набират капитал, обмислят бъдещето на дейността си на Балканите, докато други пък са изправени пред допълнителни загуби, пише Reuters.
Сред 25-те банки, които не издържаха стрес тестовете на ЕЦБ, има и четири, които имат подразделения в Източна Европа. За някои банки, които минаха тестовете, пък стана ясно, че са надценили значително активите си в региона - нещо, което ще ги принуди да притежават повече капитал, вследствие на което е възможно да бъдат изправени пред допълнителни загуби.
"Гръцките банки имат относително печеливши подразделения в Източна Европа и продажбата им изглежда като лесен и бърз начин за осигуряване на капитал. Това е една от вероятните опции," казва Лъчезар Богданов, икономически анализатор от Industry Watch.
Гръцките Eurobank, Piraeus Bank и National Bank of Greece не издържаха стрес тестовете въз основа на това, че не са разполагали с достатъчно капитал в края на миналата година. На тях може почти да им се наложи да емитират акции, но ще трябва да се придържат строго към плановете си за преструктуриране, които включват намаляването на активите им на Балканите и въобще извън Гърция.
Централноевропейските подразделения дърпат назад Raiffeisen и Erste Bank, които, според ЕЦБ, са надценили активите си в региона, заедно с норвежката DNB, която пък е надценила значително активи на подразделението си в Естония.
Цялостната картина от стрес тестовете бе по-скоро положителна, показвайки, че банките в бившите комунистически страните членки от ЕС са в добро състояние, потвърждавайки за пореден път тенденцията от кризата от 2008 г. подразделенията в региона да се представят по-добре от някои от техните компании майки.
Хора от банковата индустрия в Източна Европа твърдят от месеци, че стрес тестовете могат да предизвикат продажбата на подразделения от страна на гръцките банки, тъй като банките майки вече изпитват затруднения след дълговата криза в Гърция.
Служител на NBG е споделил пред Reuters, че банката планира да продаде малък дял в турската Finansbank и да се освободи от други активи, които не са свързани с основната й дейност, но не планира да продава балкански подразделения.
От Eurobank са заявили, че малки продажби от балканските подразделения са включени в плана за преструктуриране, като същото са споделили и от Piraeus.
Бивш служител в Българска народна банка, който е пожелал анонимност, е заявил, че продажбите от страна на гръцките банки, за които се говори от известно време, сега може отново да дойдат на дневен ред.
Споре днего обаче намирането на купувач, който да отправи добра оферта, може да е трудно заради случилото се с КТБ, което е намалило привлекателността на сектора.
Представители на Обединена Българска Банка, която е собственост на National Bank of Greece и на Юробанк България, са отказали да коментират дали техните компании майки могат да ги продадат. От Reuters не са могли да се свържат с Пиреос България.
Продажби в съседна Румъния също биха били логични за някои гръцки банки.
"Те са доста добре капитализирани в Румъния заради правилата на централната банка, така че техните банки майки могат да се опитат да ги продадат," е заявил анализатор от банковия сектор, пожелал анонимност.
Румънското подразделение на Eurobank Bancpost и това на National Bank of Greece - Banca Romaneasca, са отказали коментар.
Анализатор в Полша пък е заявил, че португалската Millennium BCP, която не е издържала стрес тестовете, може да намали дела си в полската Bank Millennium, но впоследствие говорител на BCP в Лисабон обяви, че не се планира продажба на полското подразделение.
От другата страна на уравнението експозицията на части от Централна Европа е проблем за някои банки от еврозоната.
Данните от стрес тестовете на норвежката DNB Bank, която е имала положителен резултат, показват, че според ЕЦБ тя е надценила активи в естонската й банка, което, от своя страна, е довело до най-голямото понижение на капитала сред проверените 140 банки.
Австрийските банки Erste и Raiffeisen, които имат голяма експозиция в Централна Европа, са минали тестовете успешно, но управителят на Централната банка на Австрия Евалд Новотни заяви, че Унгария и Украйна създават проблеми за банки, които са под негов надзор.
Икономиката на Украйна се свива заради войната с проруските сепаратисти, докато в Унгария банките имат проблеми с ипотечните кредити в чуждестранна валута.
Според Новотни на унгарския пазар в момента се вижда ясно, че има проблеми, но те ни най-малко не са по политически причини.
В свое изявление от Erste съобщават, че увеличените провизии на банката са свързани основно с активи в Унгария и Румъния.