7 начина да изразите благодарност в различни точки на света
Празниците идват и някои от нас очакват с нетърпение деня, в който ще стегнат куфарите и ще заминат на планирано пътешествие. Изразяването на благодарност ежедневно е добре за кармата ни и за личните ни отношения с хората, а също така и за здравословното ни състояние.
Но в различните точки на света казването на „благодаря” варира според традицията. Нека да направим леко кръгче около света и да разгледаме част от различните практики за изразяване на благодарност. Надяваме се да приемете културните различия за толкова забележителни, колкото и ние.
1. Индия
В Индия, когато се обръщаш с думите „Благодаря” към някого, го определяш като непознат. Истинските приятели очакват да бъдат там един за друг, да си помагат винаги в нужда, като израз на благодарността си за приятелството си.
Най-добрият начин да изразите благодаря в Индия е като използвате сърцето и усмивката си.
2. Китай
Китайският израз на благодарност е с жестове, не с думи. Според принципа на Конфуций, можете да изразите благодарността си към някого, като му порадите подходящ дар.
3. Япония
В страната на изгряващото слънце се покланят в знак на благодарност. За много ситуации начинът, по който казвате „благодаря”, зависи от това какви са отношенията ви с човека, на когото благодарите.
Също така влияние оказва и социалният статус. Японците имат празници, през които традиционният начин за показване на благодарност изисква подаряване на дарове.
4. Русия и Унгария
Ако искате да изразите благодарност за гостоприемството, когато посетите дома на някой руснак, малък подарък под формата на шоколад или цветя е удачен. Но не избирайте жълти цветя, смята се, че те символизират лош късмет.
И, разбира се, нечетен брой цветя. Четният брой се използва само за погребения. Унгария споделя символиката на четния и нечетния брой, така че внимавайте какво правите и в Будапеща!
Вижте още: 10 движения, които могат да ви оставят без работа
5. Германия
Тъй като още сме на тема цветя, ако решите да подарите букет в Германия в знак на благодарност, постарайте се да изберете неопакован. Този букет се смята за по-искрен.
Студентите, които искат да благодарят на преподавателя си за отлично проведения час, не бива да ръкопляскат. Могат да покажат благодарността си, като тропат по банките си.
6. Непал
В Непал е препоръчително да дадете и да получите подарък – дори и пари в магазин. Задължително използвайте двете си ръце за подаряване и получаване на дар.
7. Филипини
В тази страна властва изразът „Важен е жестът”. Няма значение какво сте подарили – колко голямо е то или колко струва, самият факт, че сте помислили и сте взели подарък за някого, изразява намеренията и отношението ви.
Както се убедихте, начините, по които човекът изразява благодарност, варират от културата. Разбира се, в наши дни английските традициите и език се разпростират из цял свят и на много места ще ви разберат, когато кажете „thank you”.
Най-универсалният начин обаче за изразяване на благодарност си остава кимането с глава, докато се усмихвате приятелски.