България четвърта в Европа по реални лихви по депозитите
Въпросът с лихвите по депозитите е изключително актуален в момента - предвид на разблокираните от днес депозити в КТБ.
Виж още: Накъде ще се насочат средствата от КТБ?
И докато лихвите по депозитите у нас бележат траен спад през последните месеци и най-вероятно ще продължат тенденцията си и през следващите (предвид мнението на водещи специалисти), можем да погледнем и да сравним лихвите у нас с тези в останалите европейски страни.
Виж още: Лихвите по кредитите ще падат, няма да падат
В случая е важно да подчертаем, че е важен не само размерът на лихвения процент, но и този на инфлацията, който определя реалната доходност от един депозит.
Казано по друг начин, дори и лихвите по депозитите да са високи, наличието на ускорена инфлация може да изяде голяма част от доходността и дори да доведе до реална обезценка на вложените средства. И обратното, дори ниски лихви по депозитите биха могли да направят реалната доходност по-висока при отрицателна инфлация през годината.
Както се вижда от таблицата по-долу, България е четвърта по реален доход от депозитите (благодарение на отрицателната средна инфлация през последната година).
* Данни за инфлацията - inflation.eu, данни за лихвите по депозитите - deposit.org
Това страната ни постига въпреки относително ниските лихвени проценти по депозитите, благодарение на отрицателната средна инфлация от началото на годината.
Инвеститорите трябва да имат предвид, че реалният доход на депозитите е към настоящия момент на база на текущите лихвени проценти и историческата инфлация и това не е гаранция за бъдещия реален доход (поради факта, че промяна може да има както по отношение на лихвите по депозитите, така и при инфлация).
И все пак сравнението дава една добра представа относно това къде сме ние, сравнени с останалите страни в Европа.
С най-високи лихви и реални лихви по депозитите се отличава Украйна. Високите лихви се обуславят от ускорения темп на инфлация в страната от началото на годината вследствие на военния конфликт в Русия.
Реалният лихвен процент в страната обаче може значително да се понижи през следващите месеци, ако инфлацията продължи да се повишава с настоящите си темпове. Тя достигна близо 20% на годишна база през ноември.
В челната тройка по реален лихвен процент са наши две съседки – Сърбия и Македония.
Пет страни се отличават с отрицателни реални лихвени проценти – Германия, Холандия, Чехия, Албания и Австрия. Австрия е страната, където депозантите губят реално най-много от своите депозити – 0.86% на година. Това се предопределя от високото ниво на инфлация.