Инвестиции в акции или в имоти?
Вече половината от депозитите в КТБ са изплатени на техните вложители и пред депозантите стои въпросът в какво да инвестират получените средства, в условията на понижаващи се лихви по депозитите (и тенденцията това да продължи и догодина).
Две от най-широките инвестиционни алтернативи са инвестиции в акции и в имоти. Разбира се, всяка от тях си има своите предимства и недостатъци. Ето и кои са те за двете инвестиционни възможности:
Инвестиции в имоти
Започваме с инвестициите в имоти, които най-вероятно биха били пръв избор за повечето вложители. Причината – те са много по-разбираеми от българите и се асоциират с по-малък риск (в сравнение с инвестициите в акциите).
Предимства
1. По-слабо волатилни
Инвестициите в имоти са значително по-слабо волатилни. Казано по друг начин, движението в цените на имотите е много по-плавно и до голяма степен по-обвързано с ръста на икономиката, инфлацията и ръста на реалните доходи на населението.
След наблюдаваното силно понижение в цените на имотите след „пукането на имотния балон“ у нас, пазарът е вече много по-зрял, а волатилността най-вероятно ще е далеч по-нормална от това, което наблюдавахме в последното десетилетие.
2. Носят доходи под формата на наеми
Едно от основните предимства на имотите е, че носят постоянен доход под формата на наем. Това до голяма степен предопределя и фактът, че са основна алтернатива при избор на форма за спестяване, особено за по-консервативните инвеститори.
3. Доходността им от наеми е добра в момента
Доходност от 5-6% годишно е напълно възможно и срещано явление. Тази доходност е близо два пъти по-висока от настоящата по депозитите, което ги прави привлекателен инвестиционен актив. В допълнение можем да кажем, че в условия на дефлация през последната една година, този процент е доста примамлив.
Недостатъци
1. Твърде голяма и неликвидна инвестиция
Инвестирането в имот изисква значителни по размер средства, като в същото време имотите са доста по-слабо ликвидни при нужда от средства, в сравнение с други инвестиционни алтернативи.
2. Допълнителни разходи на средства и време
Собствениците на имоти са изправени пред това да плащат допълнителни средства за данъци, такси, ремонти, реновиране и др.
3. Риск пред доходността от наема
Въпреки относително високите нива на доходността от наемите на имотите в столицата и големите градове, наемодателите са изправени пред сериозни рискове от това имотите им да не са напълно заети през годината. Честата смяна на наемателите е свързана и с повишаване на разходите за поддръжка на имотите.
Инвестиции в акции
Предимства
1. По-изгодна инвестиционна алтернатива в дългосрочен аспект
Инвестициите в акции са доказали, че са по-добрата инвестиционна алтернатива в дългосрочен план на развитите пазари (в сравнение с инвестициите в имоти). Те защитават в много по-голяма степен инвеститорите от инфлация.
Трябва обаче инвестиционният хоризонт да е по-дълъг, за да се преодоляват критичните моменти за пазара, подобни на срива от 2008 година.
Поглед към щатските индекси, които в момента са при нови исторически максимуми, сочи, че дори след крахове, като „пукането на технологичния балон“ през 2000 година, индексите са успели да се съвземат и да възстановят загубите си.
2. Изплащат дивиденти
Инвеститорите, които търсят регулярен доход, могат да погледнат към компаниите, изплащащи редовно дивиденти. Това е алтернатива на регулярния наем от имотите. За съжаление, не са много компаниите на БФБ, на които може да се разчита за „сигурен“ дивидент.
И все пак средната дивидентна доходност на компаниите с най-висок дивидент на БФБ през тази година е 6.6%, или по-висока стойност от доходността от наеми, при липса на допълнителни разходи (за разлика от имотите).
3. Възможност за диверсификация на инвестицията
Едно от най-големите предимства на инвестициите в акции е възможността за диверсифициране в различни активи и в различни сектори от икономиката.
4. Добра ликвидност
Другото сериозно преимущество на инвестициите в акции е възможността инвеститорът да „осребри“ частично или напълно своята инвестиция бързо и във всеки един момент. А моменти, в които са ни нужни средствата, почти винаги се появават.
Недостатъци
1. Висока волатилност
Може би един от най-големите недостатъци на инвестициите на БФБ е високата степен на волатилност (определяна най-често като риск). На инвеститорите с по-слаби нерви и държали спестяванията в депозити с доходност от 4-5% им е изключително трудно да приемат понижение на индексите и на държаните от тях позиции с 10-20%.
Те също така трудно приемат каквито и да е загуби в основния си капитал, който са свикнали да е гарантиран. Както видяхме обаче, гарантирани неща няма, а инвестициите на борсата често са свързани със загуби.
Тези моментни колебания и загуби обаче често се неутрализират с времето, което е и причината на борсата да е необходим инвестиционен хоризонт от поне 5-10 години.
2. Неразвитоста на българския фондов пазар и ниската ликвидност като цяло
За съжаление, родната фондова борса е трудно да се сравнява със западните или с борсите на големите развиващи се страни поради своята неразвитост и неефективност. Ниската ликвидност е сериозен проблем, който отблъсква чуждестранните инвеститори. Проблемът с ликвидността може донякъде да затрудни кеширането на инвестиции, особено на по-големи по размер.
3. Липсата на прозрачност и надеждност
Проблемът с прозрачността на родните публични компании също е един от най-сериозните пред инвеститорите. Налице са и известни съмнения около достоверността на публично оповестената информация и отчети.
4. Лошо корпоративно управление
Много от публично управляваните компании са с лош мениджмънт. На борсата у нас е налице сериозно преплитане между акционерите и мениджмънта на компаниите, което, както практиката сочи, често не е най-доброто решение.
5. Изисква известни познания и опит
Инвестициите на борсата са нещо, което е достъпно за всички. Препоръчително е обаче инвеститорите първо да се сдобият с известни знания и опит, за да не бъдат неприятно изненадани от незнание.