8 грешки, които да избягвате на БФБ през 2015 г.
Изминаващата си вече 2014 година бе изключително наситена на извънредни събития за инвеститорите на БФБ. Станахме свидетели на падане на правителство, предсрочни парламентарни избори и фалит на основна търговска банка.
Виж още: Защо да инвестираме на БФБ?
И докато, въпреки всички тези събития, SOFIX е на път да регистрира позитивно завършване на годината – в размер на около 5% (ако приключи при настоящите си нива), то определено инвеститорите ще имат едно наум за следващата година.
Ето и някои основни инвестиционни грешки, за които да внимавате през следващата една година:
1. Прекомерна увереност
Ако не друго, то 2014 година ни показа как извънредни събития могат да изместят хода на пазара (след една изключително силна за БФБ 2013 година). Политическите рискове все още са налице, а сценарият за разваляне на „крехката“ управляваща коалиция е в сила. Затова инввеститорите трябва да са по-предпазливи и винаги да имат план за изход.
2. Твърде плахи
В противовес на гореспоменатото, прекомерната предпазливост също не е за препоръчване. В условията на понижаващи се лихви по депозитите, акциите най-вероятно ще са класът активи, който постепенно ще започне да се облагодетелства във все по-голяма степен.
Да не сте неразумни не означава и да не смеете да инвестирате. Преценете рисковия си профил и подходете към пазара с дългосрочна визия по начин, който ще ви накара да се чувствате комфортно.
3. Вземате инвестиционни решения на база политическите си възгледи
Както вече видяхме през последните две години, политическата обстановка може да се промени твърде бързо. Да инвестирате в компании, които се ползват с „благосклонността“ на управляващите, не е особено мъдро решение в настоящата обстановка.
4. Бъркате инвестиционния си профил и хоризонт с тези на някой друг
Важно е, преди да започнете да инвестирате, да определите периода, в който средствата, насочени към пазара, няма да са ви нужни. Това е критично за определяне на целената доходност и толератност към риск, както и при формиране на инвестиционния ви портфейл.
5. Поставяте си нереалистични цели
Това, че ваш познат или роднина е изкарал доходност от 50% за година, не означава, че задължително можете да очаквате подобни резултати. Когато се сравнявате с други инвеститори, първо сравнете дали рисковите ви профили са еднакви, еднаква ли е толерантността ви към загуба и какви са времевите ви хоризонти.
6. Опитвате се да таймирате пазара
Пазарът е цикличен и вълнообразен. Не се опитвайте да хванете всяко едно движение нагоре и надолу. Вместо това се съсредоточете върху постигане на дългосрочните си цели. В противен случай съществува опасност да „купувате на върха и продавате на дъното непрекъснато“ и да влезете в спирала на постоянни загуби.
7. Не се интересувате от таксите и комисионите
Таксите и комисионите са критични, особено за тези, които търгуват по-често. Тези такси и комисиони могат сериозно да изядат доходността ви, особено ако не сте запознати с техните размери. Същото важи и за инвестиционните фондове.
Направете си труда да се запознаете не само с историческото представяне на един фонд но и с таксите и комисионите, събирани от него.
8. Губите дългосрочната си визия
Инвеститорите често задълбават в ежедневието на пазара до такава степен, че забравят какви са били поставените в началото дългосрочни цели. Няма как да ги реализирате, ако те са избледнели и потънали в забрава.