България ще загуби 50 млн. евро за земеделие от ЕС навръх Нова година. Парите са по Програмата за развитие на селските райони. През тази година фонд „Земеделие“ трябваше да изплати близо 390 млн. евро, но реално са платени около 340 млн.

Средствата горят заради незавършени в срок проекти главно от страна на кметства, които закъсняват с изграждането на междуселски пътища и канализация.

„Преди Бъдни вечер, когато бе затворена системата за електронни бюджетни разплащания СЕБРА, не бяха разплатени 65 млн. евро. Фонд „Земеделие“ обаче продължи да плаща с платежни нареждания и така намали загубата“, уточни пред „Труд“ аграрният министър Десислава Танева.

От министерство на земеделието твърдят, че реално са намалили загубата на европари през тази година наполовина. Оттам посочват, че първите прогнози на служебния кабинет „Близнашки“ са били за 90-100 млн. евро, които ще останат неусвоени.

Ведомството представи справка, според която от януари до август тази година по програмата са платени едва 40 млн. евро, докато от август до декември - 301 млн. евро.

С последните 50 млн. евро общите щети по селската програма от 2007 г. насам ще надхвърлят 166 млн. евро. За първи път средства бяха загубени в края на 2011 г., когато не бяха усвоени 38 889 475 евро.

Година по-късно загубихме още 51 099 532 евро. В края на 2013 г. изгоряха само 740 825 евро.

На 9 декември аграрният министър Десислава Танева съобщи, че Брюксел ни глобява с 25 707 632 евро. Глобата е заради авансовото финансиране по общински проекти, което надвишава разрешения от ЕС размер - до 50% от стойността на проекта. Нарушението е направено при предишния кабинет „Борисов“ в навечерието на 2012 г.

По същата схема кабинетът „Орешарски“ продължи да отпуска аванси за кметски проекти, преди да са проведени обществените поръчки, които намаляват цените.

В края на 2015 г. ще стане ясно колко средства ще загуби България по програмата от първия програмен период. Под риск все още са други 750 млн. евро.

Земеделският министър Десислава Танева заяви пред „Труд“, че вече са проведени разговори с министъра по еврофондовете Томислав Дончев за изграждане на система, която да позволява всеки да проверява колко агропари са били усвоени от дадена фирма, община или физическо лице.

За всички оперативни програми такава система – ИСУН, функционира още от 2010 г.

На сайта на фонд „Земеделие“ данните за одобрени проекти по програмата през тази година не са обновявани от 1 април 2014 г.