Какви ще са цените на активите при крах като този от 2008 г.?
За тези, които вярват, че историята се повтаря, ще представим какви биха станали цените и нивата на някои основни инвестиционни активи, ако кризата от 2008-2009 година се повтори със същата сила и магнитуд.
И макар подобен сценарий да изглежда малко вероятен за мнозинството инвеститори на щатските пазари (като 85% от тях очакват щатският пазар да е най-добре представящия се актив през следващата година), те не бива напълно да го изключват като възможност.
Вижте още: Седем признака за настъпване на мечи пазар
По време на кризата от 2008 година индексът на сините чипове S&P 500 се понижи с близо 50% от пика си. Прехвърляне на спада от посочения период към днешните нива на индекса би означавал понижение до 1 100 пункта, или 47.7%.
Средната доходност по 10-годишните облигации би се понижила с 96 базисни пункта до 1.06%, а щатската валута би добавила над 9% към стойността си. На практика поскъпването на долара е единствената инвестиционна алтернатива, която би донесла доход за инвеститорите.
Интересен е фактът, че златото също не би „спасило инвеститорите“ при повтаряне на кризата. Въз основа на представянето му миналия път, златото би поевтиняло до нива от 884 долара, или понижение от 27.5%.
Еврото би се понижило с 21.07% спрямо долара от настоящите му нива до 0.9 долара за едно евро.
Най-голям спад би регистрирала цената на петрола – 55.6% до ниво от 23.44 долара за барел. Имотите в САЩ биха поевтинели с близо 10%.
Използвайки представянето на активите по време на предишната криза, налице са няколко направления, към които инвеститорите могат да се насочат, за да предпазят капитала си.
Пренасочването на средства към „защитни сектори“ или сектори, отличаващи се с „ниска волатилност“, е сред посочените възможности за защита или ограничаване на загубите.
За да се предпазят напълно от потенциален срив на фондовите пазари, инвеститорите трябва да погледнат извън пазара на акции. Пазарът на щатски държавни облигации е добър пример за това къде могат инвеститорите да потърсят сигурност.
Въпреки че лихвите по дългосрочните книжа са при рекордни минимуми, този род облигации биха се представили добре в случай на евентуален крах.