Как да определяме обема на позициите?
Ползите от определянето на обема на позициите са, че помагат за по-добро контролиране на трейдинга и определяне на стойността на портфолиото. Ето как да определяме обема на позициите.
Избирането на правилен метод за определяне на обема на позициите влияе на успеха ви като форекс трейдър точно колкото и определянето на посоката на позицията. Като резултат от това, опитните трейдъри силно препоръчват използването на този метод в трейдинг плана ви, което ще ви помогне да лимитирате риска при търговия.
Тази стратегия ви помага да не приемате твърде голям риск и да изгубите много повече, отколкото можете да си позволите.
Стратегията за определяне на обема на сделката е ключов елемент към паричния мениджмънт на акаунта. Успешните трейдъри знаят точно колко процента от акаунта ще бъде поставен на риск при всяка една сделка. Те също се опитват да минимизират риска, за да избегнат прекомерни загуби.
Въпреки това увеличаването на обема на сделките при повишаване на акаунта има смисъл, само ако в процентно изражение рискът остане същия. В допълнение, понижение на обемите при волатилни пазари също ще понижи риска за акаунта.
Обратното - търгуване с по-големи обеми на слабоволатилен пазар може да ви донесе по-големи печалби. Някои от популярните стратегии за определяне на обема ще представим в днешната статия.
Фиксирани обеми на лотовете - Тези трейдъри, които опростяват максимално стратегията си, използват винаги един и същи обем за търговия, без значение от броя позиции, които са отворили, като така лимитират общия риск на акаунта. Тази стратегия дава възможност да се ограничи рискът, ако нещата не тръгнат на добре. А ако портфейлът се повиши и понижи, лесно може да се направи същото и с лотовете.
Фиксирани с общия риск на акаунта позиции - Тази стратегия е по-комплексна и се използва с алгоритъм, който определя риска при дадена позиция спрямо портфейла и се използва за трейдинг на само определен процент от акаунта. Използвайки тази стратегия, трейдърите с голям акаунт ще поемат все по-голям риск с всяка следваща сделка, а за тези с по-малък акаунт рискът може да се запази същия. Това гарантира на трейдъра, че няма да има една позиция, която да фалира целия акаунт.
Повишаващи се обеми на базата на риск/печалба - Стриктно следване на плана гарантира на трейдърите успешна търговия, като предварително се знаят и възможните печалба и загуба от всяка една позиция. Това дава възможност на трейдъра да прецени колко риск може да си позволи и каква печалба да очаква.
Обема на позициите и хазарта - Форекс търговията често е оприличавана на хазарта, отколкото на инвестирането. В резултат на това е много изненадващо, че трейдърите са започнали да се обучават от сезонните спекулатори. Като пример - можете да повишите обемите, ако наскоро сте спечелили няколко поредни пъти или да понижите обемите при няколко поредни загуби.
Пазете се от използването на твърде голям левъридж - Благодарение на естеството на форекс търговията, е възможно ливъриджът да се увеличи до 1:500. Това означава, че при 1 000 долара в акаунта може да отворите еквивалентна позиция за 500 000 долара. Но ако се възползвате от това и откриете твърде голяма за акаунта ви сделка - това може да доведе до бърза и болезнена загуба. Разбира се, използването на голям обем с близки стопове може да лимитира риска достатъчно, за да си позволите такава търговия.
Въпреки това опитните трейдъри предпочитат по-ниския ливъридж и възможността да контролират стопа на позицията и да определят риска на всяка една позиция или на портфейла като цяло. Това значително намалява шанса за активирането на стоповете на техните позиции, особено при волатилен пазар.