Големият въпрос е ще се включи ли Китай във валутната война?
Централните банки по света могат да облекчават валутната си политика и да обезценяват валутите си в борбата срещу дефлацията, но най-голямата заплаха за инфлацията в световен мащаб е ако Китай се включи в тази надпревара.
„Въпросът за три трилиона долара е дали централната банка на Китай ще позволи на юана да се обезценява и ще изнесе собствената си дефлация към света, което може да доведе до последващи мерки от страна на останалите централни банки в Азия“, според Николас Ферес, инвестиционен директор в Eastspring Investment.
Виж още: Хронология на валутната война
Двадесет и четири централни банки по света вече облекчиха паричната си политика, следствие на забавящия се световен ръст и дефлационното напрежение. Поевтиняването на петрола до шестгодишен минимум до голяма степен подхранва дефлацията в световен мащаб.
През февруари централната банка на Китай понижи нивата на лихвите по депозитите с 25 базисни пункта до 5.35% на годишна база.
До момента централните власти в Китай успяват да държат нивото на юана в рамките на определените за деня граници спрямо щатския долар. Юанът е загубил едва 0.9% от стойността си спрямо долара от началото на годината. В противовес щатският долар е поскъпнал с 3.3% спрямо корейския вон и с 4.2% спрямо сингапурския долар.
Поевтиняването на еврото обаче, с около 12% от началото на годината спрямо долара, най-вероятно ще окаже по-нататъшен натиск върху централната банка да прибегне до обезценка на националната си валута.
Предвид на факта, че валутите на двата основни партньора на Китай – еврозоната и Япония са далеч по-евтини от китайския юан, централната банка на страната може да бъде привлечена от подобни мерки, предупреждават специалисти.
Еврото се обезцени значително след обявените планове от страна на ЕЦБ за монетарни стимули за европейската икономика, като все повече стават спекулациите за понижение на единната валута до и под паритет спрямо долара.
Японската йена се обезцени с 11.4% от края на октомври на миналата година, когато централната банка оповести продължение на програмата си за обратно изкупуване на активи.