България е най-добрата дестинация в Европа за развитие на аутсорсинг, според класация на консултантската компания Cushman&Wakefield за 2015 г., представена от стратегическия й партньор в България и Македония Forton.

В световен план страната е на трето място, като в сравнение с година по-рано се е изкачила повече от всеки друг пазар и е с 11 позиции напред.

Проучването на консултантската компания обхваща 36 пазара в света, които привличат компании в сферата на аутсорсинга на бизнес процеси (BPO) и центровете за изнесени услуги. Оценката на участниците се формира на базата на три типа критерии, сред които най-голяма тежест имат разходите, следвани от условията за бизнес и рисковете.

Първата позиция в класацията на Cushman&Wakefield тази година заема Виетнам, докато миналогодишният първенец – Румъния, остава четвърти. Второто място е за Филипините, където приходите на компаниите в BPO-сектора миналата година са достигнали рекордните 15 млрд. долара

„Виетнам не е най-евтината дестинация за аутсорсинг, но е силен конкурент в световен план. За утвърждаването му като водещ пазар допринесе и нарастващата цена на труда в Китай и Индия“, обобщи Ричард Мидълтън, който отговаря за клиентските услуги в Азия, Пасифика и EMEA (Европа, Африка и Близкия Изток) в Cushman&Wakefield.

В европейски мащаб България впечатлява не само заради излизането си на челна позиция, но и заради бързото си придвижване нагоре в класацията. Като ключови фактори консултантите посочват ниските данъци, както и наличието на достъпна и квалифицирана работна ръка за нуждите на BPO-компаниите. Годишно в страната се дипломират 60 000 висшисти, като в 50% от случаите завършилите са придобили специалност, подходяща за сектора на изнесените услуги. Висок е и делът на добре владеещите чужди езици, което е ключово умение за този бизнес.

Въпреки изоставането си в класацията на Cushman&Wakefield, Румъния също остава интересна за аутсорсинг индустрията. Основната причина са достъпните цени на офис площите, които водят до по-ниски разходи за бизнес. Високата инфлация миналата година обаче оказа негативно влияние и страната загуби челната си позиция.

За първи път в аутсорсинг индекса на Cushman&Wakefield е включена Литва, която влиза директно на 11-a позиция – най-високата за нов участник до момента.

Като цяло заради стагниращите икономики и пазари на труда в Европа все повече се стопява разликата между нея и Азия/Америка като дестинации за аутсорсинг. В същото време, за някои растящи азиатски пазари, като Индия и Китай вече има опасения от прегряване и висока цена на труда.

Въпреки тези констатации, в световен мащаб най-големият пазар на аутсорсинг услуги остава Индия, която тази година се изкачва с едно място до 20-а позиция в класацията на Cushman&Wakefield.