Щатските компании се насочват към най-лошото тримесечие от 2009 г
Щатските компании се насочват към най-лошия отчетен сезон от 2009 година насам. Въпреки че инвеститорите продаваха акции през последните няколко седмици, все още няма панически продажби.
Прогнозите за широкия индекс S&P 500 се понижиха от първи януари насам. Сред първите водещи компании, които ще оповестят своите резултати, са JPMorgan Chase и General Electric в началото на отчетния сезон, който по традиция ще бъде открит с резултатите на Alcoa.
Печалбите на компаниите от широкия индекс се очаква да се понижат с 2.8% на годишна база, което би направило тримесечието най-лошото от третото тримесечие на 2009 година насам, според прогнози на Thomson Reuters.
Индексът S&P 500 загуби 1.7% през март, но все още е на позитивна територия от 0.8% от началото на годината.
„Пазарът се държи забележително добре, особено предвид на предстоящите тримесечни отчети и опасенията, свързани с печалбите“, коментира Робърт Павлик, главен стратег в Boston Private Wealth в Ню Йорк. „Това говори, че очакванията на анализаторите са в посока на запазване на лихвите при настоящите им рекордно ниски нива поне до септември“, допълва още специалистът.
Други надежди са свързани с факта, че обикновено компаниите от S&P 500 лесно бият намалени прогнози. Прогнозите за първото тримесечие бяха сериозно занижени и е възможно да видим по-добри от очакваните резултати, смятат пазарни наблюдатели.
Най-голямо понижение се очаква да отбележат печалбите на енергийните компании, въпреки че анализаторите занижиха прогнозите си за всички сектори от икономиката.
„Пазарът не очаква много от печалбите през това тримесечие“, коментира Джо Бел, главен стратег в Schaeffer Investment Research, цитиран от CNBC. “Това повишава вероятността за по-добри от очакванията резултати“, допълва още специалистът.
От първото тримесечие на 2008 година средната разлика между първоначалните прогнози и резултатите е в полза на резултатите в размер на 8.5 процентни пункта.
Ако печалбите на щатските компании отговорят на очакванията на анализаторите, то пазарът може да изглежда "високо оценен". Ако резултатите обаче превишат очакванията, то пазарът може да стане "нормално оценен", смятат анализатори.
Съотношението цена-прогнозирана печалба за широкия индекс е 16.7, което макар и по-ниско от това при 17 отпреди няколко седмици, все още е над средното в исторически план при 14.9.