Доларовият индекс падна до едноседмичен минимум
Доларът поевтиня до най-ниското си ниво от повече от седмица спрямо кошница от няколко други основни валути след излизането на нови данни за щатската икономика.
Доларовият индекс падна до 97.282 пункта, достигайки най-ниското си ниво от 8 април насам. Индексът за последно бе на ниво от 97.676, губейки 1.7% за седмицата. Доларовият индекс губи 2.7% от 12-годишния връх от 100.39 пункта, достигнат миналия месец.
Началното строителство в САЩ през март бе по-слабо от очакваното, което обърка доларовите бикове и продължи серията от разочароващи данни, предполагащи, че икономиката ще изпита затруднения с наваксването на слабото първо тримесечие.
Президентът на подразделението на Федералния резерв в Атланта Денис Локхарт заяви, че вследствие на "мрачните" данни за щатската икономика напоследък, е по-скоро против вдигането на лихвите през юни, но добави, че е убеден, че икономиката ще се възстанови.
На фона на слабия долар, еврото успя да поскъпне до 1.0818, което бе най-високото му ниво от 8 април насам, дори на фона на продължаващите проблеми около Гърция. Еврото за последно се разменяше срещу 1.0758 долара.
Международният валутен фонд (МВФ) даде индикации, че няма да се съгласи да позволи на Гърция да забави плащането си.
Спрямо йената еврото достигна едноседмичен връх от 128.57. Доларът пък се разменяше срещу 119.00, отстъпвайки от върха за седмицата от 120.845.
Суровинните валути също спечелиха позиции спрямо щатския долар, като канадският долар достигна до нов тримесечен връх от 1.2143, докато новозеландският долар поскъпна до триседмичен връх от близо 77 щатски цента.
Австралийският долар за кратко поскъпна до над 78 щатски цента а първи път от три седмици. За последно австралийският долар се търгуваше срещу 0.7789 щатски цента.
Днес по време на азиатската търговия не се очакват новини с потенциал за раздвижване на пазара. По-късно през деня предстоят данните за инфлацията в еврозоната и за продажбите на дребно в САЩ и Канада.