Предимства и недостатъци на покупката на смартфон от Китай
Покупката на смартфон от китайски сайтове (които стават все по-популярни в световен мащаб), крие в себе си редица рискове и скрити разходи. Те варират от това изобощо да не получите платената стока до това тя да не е в същия вид, като описания, или да е дефектна.
Затова е добре, когато купувате смартфони (от Китай или Хонконг), да правите това от утвърдени сайтове, които вече са тествани от ваши близки и познати, имат добра гаранционна политика, политика за тест на стоката при получаване и политика на замяна на дефектни стоки.
Трябва да имате предвид, че при дефектна стока разходите за връщането й най-вероятно ще са за ваша сметка.
Освен това трябва да се въоръжите с много търпение, време и средства, защото много често може да ви се наложи да се занимавате с изключително тежката и скъпа процедура на освобождаване на стоката от митница и плащането на мита и ДДС.
Не е тайна, че за да неутрализират негативите от покупката на смартфон онлайн, търговците залагат на по-ниски цени. Цената често е основен мотив за прибягване на покупката на смартфон от далечни страни като Китай и Хонконг.
Също така не е тайна, че често търговците, които продават онлайн, занижават цената на продадената стока в документите при изпращането й именно с цел избягване на големи разходи, свързани с ДДС и мита.
Общо взето, нещата до голяма степен са свързани с късмет. Възможно е стоката да бъде доставена директно до вашата пощенска станция или да получите известие от митницата, че трябва да освободите пратката.
Във втория случай нещата се усложняват, защото ще се изисква копие от платежен документ, с който да докажете стойността на продукта, която най-често е значително понижена от търговеца.
В крайна сметка, може да ви се наложи да платите ДДС върху пълната стойност на смартфона, която сте платили, както и мито или оскъпяване от около 25% на цената, плюс допълнителни такси за попълване на документи.
Ако всичко казано дотук не ви е отказало да рискувате с покупката на смартфон от Китай, ето някои предложения, подбрани от екипа ни в различни ценови диапазони (и от различни популярни сайтове), които до голяма степен оправдават цялото това главоболие.
Sony Xperia Z – 137 долара (241 лева)
Този модел е вече на две години, но все още е актуален. Причината – разполага с 13-мегапикселова камера от водещия производител на камери за мобилни устройства, 5-инчов дисплей с резолюция 1 080 пиксела. Разполага с четириядрен процесор от Qualcomm и 2 GB оперативна памет.
Дори и да се оскъпи с 25%, цената му ще възлезе на 300 лева, или далеч под 470-те лева, от която стартира цената му при свободна продажба у нас.
Samsung Galaxy S4 – 185 долара (325 лева)
Този модел също е вече на две години, но цената му все още е доста висока у нас. Тя стартира от 550 лева на свободния пазар.
Дори и с мито и ДДС, устройството, поръчано от Китай, все още може да излезе със 150 лева по-евтино. Разбира се, всеки сам ще си прецени струва ли си риска, произтичащ основно от гаранционното обслужване и подмяна (които могат да го оскъпят значително).
Meizu M1 Note 2 – 189 долара (332 лева)
Много често покупката на смартфон онлайн се налага и обуславя от една основна причина, някои модели просто не се предлагат на родния пазар. Освен по-стари модели, онлайн можете да си закупите и модели, предлагани особено онлайн.
Виж още: Уникалните китайски смартфони
Такъв например е моделът Meizu M1 Note 2. Той е с осемядрен процесор от Mediatek, 5.5 инчов дисплей с резолюция 1920 х 1080 пиксела, 13-мегапикселова камера и вградена батерия от 3 140 mAh.
Едва ли можете да намерите в момента смартфон с по-добри технически характеристики на по-ниска цена.
Huawei Honor Play 4C – 225 долара (396 лева)
Друг подобен на гореописания случай е този на съвсем новия модел Huawei Honor Play 4C.
Той е с 64-битов осемядрен процесор Kirin 620 и с 5-инчов дисплей с резолюция 1 280 х 720 пиксела. Разполага със задна камера от 13-мегапиксела и предна от 5-мегапиксела, както и батерия от 2 550 mAh. Оперативната му памет е 2 GB.