Как да бъдем отговорен турист
Етичен туризъм, зелен туризъм, отговорен туризъм. Каква е разликата между тях и как можем да отидем на почивка, без да вредим на планетата?
Когато избираме къде да отидем по време на следващата си почивка, преди всичко обръщаме внимание на неща като климата, условията за настаняване, цените, нощния живот и развлеченията. Но замисляме ли се за въздействието, което почивката ни оказва върху местното общество, средата и дори върху по-сериозни проблеми като глобалното затопляне?
Все по-активното пътуване със самолет, благодарение на нискотарифните линии и почти безграничната свобода да отидем, където пожелаем и да преживеем повишаващи адреналина приключения, създават нови практики, върху които си струва да се замислим.
Всеки един от нас може да направи своя малък принос за това всяко едно пътешествие да не завършва с нарушаване на околната среда, нейното замърсяване или пък други последици от негативен характер.
Но нека първо кажем няколко неща за терминологията:
Отговорен туризъм: Всичко зависи от вас – от това да сте отговорни по отношение на избора на дестинация, през това как ще стигнете до там, как ще се справите с евентуалните икономически, политически и културни опити, до влиянието ви върху природата.
Устойчив туризъм: Пътешествие, което минимизира въздействието върху местните общества и околната среда, подобрява икономическото състояние чрез създаване на работни места и подобрява на социалната кохезия.
Екотуризъм: Опората на устойчивия туризъм, екотуризмът се фокусира върху запазването на естествената среда – флора и фауна, както и на културното наследство.
Етичен туризъм: Да пътуваш до или вътре в държава, където можете да срещнете етически проблеми, като човешки права.
Зелен туризъм: Вместо да наемате частна лодка или пък автомобил, опитайте се да опитвате средства за придвижване, които щадят околната среда. Например, колела, автомобили на ток и др.
А сега, да ви представим 7 простички съвета за отговорно пътешестване:
1. Пазарувайте на място
Купувайте си от местните пазари сувенири и стоки на местни производители. Същото се отнася и до храната.
По този начин ще стимулирате културните артистични традиции, ще подкрепите местния бизнес и ще разполагате с автентични и уникални подаръци, които да занесете у дома.
2. Не забравяйте, че не трябва да давате пари на просяци
Те може да ви карат да се чувствате задължени да го направите, защото в лицето им виждате дете, майка, старец или пък момче със силно увреден крак.
Посягайки към джоба си за пари и давайки им ги, вие изпитвате кратковременна утеха, че поне нещо сте направили за тях. Но ако искате да направите истинска промяна в условията им на живот, дайте парите си за благотворителност.
3. Използвайте етичен туристически оператор
Ако сте обезпокоени от това дали всичките пари, които давате на туроператора, не отиват в джоба му, без да допринасят за развитието на обществеността, можете да направите нещо по въпроса.
Потърсете информация за компанията. Това е много важна стъпка, в случаите когато кандидатствате за доброволец.
4. Използвайте максимално обществения транспорт
Когато пристигате на чуждо място, често с цел да запазите краката си невредими, какво правите? Качвате се на такси?
Подсигурете се, като предварително узнаете всичко, което може да ви е от полза от наличния обществен транспорт в дестинацията, в която сте избрали.
Вижте още: Как да не се държите в тези страни по света
5. Наемете колело
Най-добрият и бърз начин да разгледате един град е като наемете колело. Изберете темпото и изследвайте всичко, което ви хване окото.
По някое време спрете за кафе и топла закуска, за да презаредите силите си. След това подхванете уникалното пътешествие с бодрост и нови сили.
7. Изследвайте дестинацията си
Още преди да стъпите на непозната земя, съберете достатъчно информация за нея. Не се ограничавайте с броя и размерите на местните плажове и заведения.
Въпреки че и те са много важни. Открийте какви уникални преживявания предлага мястото. Къде можете пълноценно да попиете от местната култура, икономика и начин на живот.
8. Оставете дивата природа там, където си е
Може да ви се иска много да отнесете със себе си тези десетина мидички у дома като сувенир, но ви съветваме да не го правите. Избягвайте да купувате предмети, които са купени чрез нелегално внесени или пък добити материали.