Азиатските индекси стартират със спад
Азиатските индекси се понижиха в първия ден от новата седмица, като доларът се запази при нива, близки до четиримесечния минимум спрямо останалите основни валути. Не особено задоволителни данни за щатската икономика повишиха опасенията на инвеститорите относно бъдещето на водещата световна икономика.
Индустриалното производство в САЩ изненадващо се понижи за пети пореден месец през април, докато потребителското доверие спадна до седеммесечен минимум през май, според изнесените в петък данни.
Виж още: Не всички смятат, че щатските индекси ще падат
Данните повишиха очакванията, че Фед едва ли ще повиши нивата на лихвите от рекордно ниските им нива преди последното тримесечие на миналата година.
Индексът MSCI Asia-Pacific загуби 0.4% от стойността си, въпреки ръста от 0.4% при японския Nikkei 225.
Все по-актуален сред инвеститорите става въпросът дали щатската икономика е регистрирала някакъв ръст изобщо през изминалото тримесечие.
„БВП на САЩ най-вероятно ще бъде ревизирано в низходяща посока. Очакваме икономиката да се е свила с 0.9%“, според Шуджи Широта, ръководител на звеното Макростратегии в HSBC в Токио.
Много от пазарните участници залагат на ускоряване на ръста на щатската икономика по-късно през годината, като притеснителни за тях са признаците за забавяне на ръста на китайската икономика, както и на другите икономики от азиатския регион.
„Цените на акциите в Европа, Китай и Япония се повишиха от началото на годината, така че тези пазари имат нужда от потвърждение от икономиките и от корпоративните отчети за подобрение“, според Йошинори Шигеми, глобален стратег в JPMorgan Asset Management, цитиран от CNBC.
Щатските индекси приключиха при нови рекордни стойности, което бе поредна сесия в петък за широкия S&P 500, приключил при невижданото ниво на затваряне от 2 122.73 пункта.
Десетгодишните облигации се понижиха с близо 10 базисни пункта до 2.14% в петък спрямо шестмесечния максимум от 2.366%.
Брентът с доставка през юли се повиши минимално до нива от 66.90 долара за барел. Златото продължи с повишението си и се разменя при нива от 1 229 долара за унция с незабавна доставка рано тази сутрин.