Ако планирате да продадете стария си Android смартфон, то е добре да помислите пак. Много е възможно той да съхранява, снимки, видеа, както и паролата ви за Facebook, дори и ако си мислите, че сте ги изтрили.

Изследвания сочат, че пазарът на смартфони втора ръка е значителен, като на него се продават около 630 милиона смартфона. Очакванията са тази бройка да продължи да се повишава до 2018 година.

Вижте още: Какви смартфони купуват 200 долара последните две години?

Доколко обаче продажбата на стария ви смартфон е безопасна по направление на защита на личните ви данни?

Изследване на университета Кеймбридж в тази насока показвая, че сигурността далеч не е висока. Така нареченото „системно изтриване на данни“ обещава заличаване на цялата лична информация, но това далеч не се случва.

Изследователите са тествали 21 смартфона с операционна система Android, направени от водещи производители като Google, HTC, LG, Motorola и Samsung.

Във всеки един от случаите след „рестартиране“ са намирани текстови съобщения, а по няколко електронни съобщения са оставали в 80% от случаите.

Често на устройствата са оставали и „токъни“, които дават достъп до Facebook-акаунтите на предишните собственици.

Някои устройства не са форматирали правилно директории на смартфоните, където са се съхранявали, снимки, видеа и др., което ги е правило достъпни за новите притежатели на устройствата.

Устройствата с такъв проблем са включвали модели като HTC One, HTC Sensation XE, Motorola Razr, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S2, Samsung Galaxy S Plus и др.

Като цяло най-добре при системен рестарт се е представял моделът Google Nexus 4, се казва още в изследването.