В тази страна имат нужда от дизел, за да ползват мобилни телефони
![В тази страна имат нужда от дизел, за да ползват мобилни телефони](https://sportal365images.com/autocrop/smp-images-production/profit.bg/24012024/4d65db32-6217-42e9-9922-6b1458d0bd18.jpg?width=1001&height=538&format=webp)
Водещият мобилен оператор на Нигерия обяви, че има спешна нужда от дизелово гориво, за да продължи да предоставя услуги в страната, оказвайки се поредната компания, засегната от продължаващата вече месеци криза с горивата в най-големия производител на петрол в Африка.
Много самолети останаха на земята, а чуждестранни авиопревозвачи се пренасочват към други африкански държави, за да зареждат за полетите си. Някои радиостанции в страната пък замлъкнаха.
Печално нестабилното електроснабдяване кара компаниите да разчитат все повече на електрогенератори, които работят на дизелово гориво. Нигерия произвежда повече от 2 млрд. барела петрол на ден, но внася почти всичките си преработени горива, защото рафинериите й не се поддържат.
От партията на новоизбрания президент Мухамаду Бухари обвиниха правителството на президента Гудлък Джонсън, че целенасочено съсипва икономиката.
"Целият сценарий мирише на саботаж," според говорителя на Бухари Лай Мохамед. "Никога в историята на нашата страна правителство не е оставяло на следващото правителство по-западнала държава: няма електричество, няма горива, работниците стачкуват, на държавните и федералните служители се дължат милиарди, страната има 60 млрд. долара национален дълг, а икономиката на практика е на дъното."
Бухари поема властта в петък.
Мобилният оператор MTN Nigeria, който има над 50 милиона клиенти, пусна в Twitter съобщение, че качеството на мобилните услуги ще започне да се влошава след 24 часа, ако компанията не си набави дизелово гориво. Някои клиенти вче изпитват проблеми, а фиксираната телефонна мрежа на Нигерия се срина преди години.
"Наличните резерви на MTN се изчерпват бързо и компанията трябва да намери значително количество дизелово гориво в много близко бъдеще, за да бъде избегнато спиране на услугите в цяла Нигерия," заявиха от компанията.
Кризата започна, когато доставчиците на горива, засегнати от затегнатото кредитиране и неизплатени лихви, обявиха, че правителството им дължи 1 млрд. долара за горива и субсидии от октомври 2014 г. насам. Те заявиха, че повече не могат да доставят горива.
Операторите на петролни танкери, които не са получавали плащания от доставчиците, започнаха да стачкуват миналата седмица, като в четвъртък към тях се присъединиха и други петролни работници.
Правителството, което бе засегнато от падналите международни цени на петрола, има толкова сериозни проблеми с финансите, че взема кредити, за да плаща заплати, обяви по-рано този месец финансовият министър.